Anasayfa » Dosya » İstanbul’da bir Fransız: Ekler

İstanbul’da bir Fransız: Ekler

İki küçük hamur arasında, yumuşacık krema dolgusu ile lezzet şöleni yaşatan ekler, bugün severek tüketilen bir pastacılık ürünü. Üzeri çikolata kaplı bu küçük tatlı lezzet ilk olarak 19. yüzyılda Fransa’da, kraliyet ailesinin meşhur pasta ustası Marie Antoine Caréme tarafından yapılıyor. Biz de bu sayımızda tatlı severlerin vazgeçilmezi olan İstanbul’un en iyi eklerine sahip mekânlarını sizler için derledik. 

Beyaz Fırın Bugün, Beyaz Fırın’ın tüm şubelerinde satışa sunulan, günlük olarak üretilen küçük ve büyük ekler hiçbir katkı maddesi kullanılmadan hazırlanıyor. Beyaz Fırın’ın eklerinin üretiminde, gerçek çikolatadan hazırlanan çikolatalı pastacı kreması kullanılıyor. 

Fauchon Uluslararası örnek projeleri ile tanınan RMA Group’un bir üyesi olan Fauchon Paris, Zorlu Center’ın kalbinde; eşsiz lezzetleri ve menüsü ile misafirlerine Fransız lezzetlerinden ve kültüründen deneyimler sunuyor. Bunlardan biri de bir Fransız lezzeti ekler oluyor. Klasik formuyla İstanbul’un en iyi eklerini sunuyor. 

Pelit 1957 yılında kurulan ve günümüzde pastacılık sektörünün köklü markalarından biri olarak dikkat çeken Pelit Pastanesi’nde ekler, tıpkı diğer ürünler gibi ilk günkü reçetelere sadık kalınarak hazırlanıyor. Dışı çikolata kaplı Pelit eklerlerinin içini ise enfes çikolata dolgusu süslüyor. 

Baylan Baylan Pastanesi, kurulduğu günden bu yana doğal malzemelerle hazırlanan birbirinden leziz ürünleri misafirleri ile buluşturuyor. Cumhuriyet döneminin nostaljisini de tatlılarında yansıtan Baylan’da, ekler ise çikolatalı ve karamelli olmak üzere iki farklı tatta sunuluyor. 

Divan Divan Pastaneleri’nin usta şefleri tarafından özenle hazırlanan efsane Fransız lezzeti ekler, tatlı severlerin vazgeçilmezleri arasında yerini alıyor. Pate choux hamuru, vanilya kreması ve bitter çikolatanın buluştuğu lezzet, Divan Pastaneleri’nin sevilen tatları arasında ilk sıralarda. 

Vakko Patisserie Petit Four Vakko Patisserie Petit Four’un lezzetli reçeteleri, “Meilleur Ouvrier de France Patissier” (MOF) unvanının sahibi Philippe Chatelain danışmanlığında, Pasta Şefi Ghislain Gaille tarafından hazırlanıyor. Eşsiz eklerler ise özel reçetelerle bu mutfaktan çıkıyor. 

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Trabzon mutfağı Hilton İstanbul Bosphorus’ta

Hilton İstanbul Bosphorus’un Anadolu’nun yöresel lezzetlerini tanıtmak amacıyla 2018 yılında hayata geçirdiği “Yerel Mutfak Global ...

ANFAŞ’ın 31. Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarları kapılarını açtı

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması ANFAŞ Hotel Equipment – 31.Uluslararası Konaklama ve ...

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy: Ülkemizin tanıtımına ara vermeden devam edeceğiz

Utrecht’teki Jaarbeurs salonunda bu yıl 50’ncisi düzenlenen ve 19 Ocak’a kadar devam edecek fuarda, Türkiye, ...

Sevim Lokantası Üçüncü Kuşak Temsilcisi Gökmen Büyükdere:“RATIONAL yemek ve kalite anlamında en önemli tedarikçimiz”

Sevim Lokantası, 1969 yılında Mürteza Kurtulan tarafından Bornova’da hayata geçiriliyor. 50 yıl boyunca lezzetinden ve ...

Teyzem Börek’in Üçüncü Kuşak Temsilcisi Zülfiye Mutlu Sarıoğlu: Herkese RATIONAL’den bahsederken usta bir fırın olduğunu söylüyorum

Bulgaristan’dan İzmir’e göç eden, unlu mamuller konusundaki el becerisini işe dönüştüren Teyzem Börek’in hikayesi 1992 ...