Anasayfa » Etkinlik » Host Summit “metropol” temasıyla gastronomi iş dünyasını 22 Nisan’da İstanbul’da buluşturacak

Host Summit “metropol” temasıyla gastronomi iş dünyasını 22 Nisan’da İstanbul’da buluşturacak

Sözen Organizasyon Türkiye’de ve dünyada etki yaratan organizasyonlarına bir yenisini daha ekliyor. Sektörün en önemli ve başarılı organizasyonları; Gastromasa, Gastroway ve GastroAntep’i hayata geçiren Sözen Organizasyon, yeni markasıyla da adından söz ettirmeye hazırlanıyor. Host Summit projesi ile uluslararası yatırımcıları ve yöneticileri İstanbul’da buluşturmaya hazırlanan Sözen Organizasyon, böylelikle ulusal ve uluslararası iş dünyası arasında köprü kurmayı amaç ediniyor. Dünyadaki trendler, sürdürülebilirlik, gastronomi yatırımlarını ele alacak olan Host Summit, ilk yılında “metropol” temasını işleyecek ve konunun uzmanlarıyla birlikte iş dünyasının kapılarını aralayacak.

22 Nisan’da Swissotel The Bosphorus’ta dünyanın kalbini İstanbul’da attırmaya hazırlanan Host Summit, dünyadan ve Türkiye’den yatırımcıların, işletmecilerin, gastronomi profesyonellerinin öykülerine ve çalışmalarına ev sahipliği yapacak. Her yıl farklı temaları işleyecek ve bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Host Summit’in bu yılki teması “Metropol Gastronomisi” olacak.

Sektörü daha da ileriye taşımayı kendine misyon edinen Host Summit’in hedef kitlesi ise; işletmeciler, yatırımcılar, otel genel müdürleri, zincir restoran ve brasserie yöneticileri, F&B müdürleri ve sektörün kanaat önderleri olacak. Host Summit, Sözen Organizasyon diğer imza etkinliklerinde olduğu gibi hem Türkiye’den hem de dünyadan önemli isimleri bir araya getirerek sektöre yeni bir soluk getirecek.

Sosyal Medya'da Paylaşın

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Tatlılarıyla içinizi ısıtan mekân: Habitude Artisan Patisserie

Kendi hayatı için aradığı kaliteyi kendisine ve başkalarına sunmaya çalışan bir çift olan Bilun Penpecioğlu ...

Uno’dan, Anfaş’ta “Şef Sohbetleri” panelleri

Uno, Anfaş’ta düzenlediği “Şef Sohbetleri” konseptiyle ziyaretçilere keyifli paneller yaşatmaya devam ediyor. Bunlardan biri de ...

Magnus Nilsson, MAD Akademi Direktörü seçildi

İsveç’te, geçen yılın sonunda kapanan ve çok beğenilen bir restoran olan Faviken’in şefi Magnus Nilsson, ...

Trabzon mutfağı Hilton İstanbul Bosphorus’ta

Hilton İstanbul Bosphorus’un Anadolu’nun yöresel lezzetlerini tanıtmak amacıyla 2018 yılında hayata geçirdiği “Yerel Mutfak Global ...

ANFAŞ’ın 31. Hotel Equipment ve 27. Food Product fuarları kapılarını açtı

Turizm ve gıda sektörünün Türkiye’deki en büyük buluşması ANFAŞ Hotel Equipment – 31.Uluslararası Konaklama ve ...