Vakıf Taşdelen Su cam şişedeki 130. yılını kutluyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.11.2019 14:48:00

Vakıf Taşdelen Su cam şişedeki 130. yılını kutluyor

Türkiye’nin cam şişedeki ilk su markası Vakıf Taşdelen Su, cam şişedeki 130. yılını kutluyor.

Cam damacana üretiminde yüzde 10 artış hedefleyen marka, pazar penetrasyonunda da yüzde 95’e ulaşmayı amaçlıyor. Brüksel merkezli The International Taste & Quality Institute tarafından düzenlenen Üstün Lezzet Yarışması’ndan 3 yıl üst üste Üç Altın Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü almaktan gurur duyduklarını vurgulayan Vakıf Taşdelen Su Genel Müdürü Burhan Alev, “İstanbul pazarı odaklı bir markayız. 440 yıllık tarihinde doktorların reçetesine bile girmiş Vakıf Taşdelen Su’yun lezzet ve tazeliğini cam damacana kalitesiyle daha çok İstanbullu’ya ulaştırmak için çalışıyoruz” dedi.

Türkiye’nin cam şişedeki ilk su markası Vakıf Taşdelen Su, cam şişedeki 130. yılını kutluyor. “Camdan gelen sağlık” sloganıyla tüketiciyle buluşan Vakıf Taşdelen Su, cam damacana ve tescili markaya ait “cam borulu pompayla” sektöre öncülük ediyor. Vakıf Taşdelen Su, yılsonuna kadar cam damacana üretimini yüzde 10 artırmayı ve penetrasyonunu yüzde 95’e ulaştırmayı hedefliyor.

Vakıf Taşdelen Su’nun 440 yıla yakın bir geçmişe sahip olduğunu ve şişelenmeye başlandığı ilk günden beri cam şişe ve damacanayla tüketiciyle buluştuğunu vurgulayan Vakıf Taşdelen Su Genel Müdürü Burhan Alev şunları ifade etti: “Sultan II. Selim Han’ın eşi Afife Nurbanu Sultan tarafından 1582 yılında vakfedilen Taşdelen Ormanı’ndaki kaynaktan toplanan suyumuz ilk kez 1909 yılında şişelendi. Bu yıl cam şişedeki 130. yılı doldurmanın ve ilk günden beri tüketicimize cam ayrıcalığını sunmanın gururunu yaşıyoruz. Osmanlı’dan cumhuriyete doktorların reçetesine girmiş, lezzeti ve kalitesiyle ‘şifalı’ addedilmiş Vakıf Taşdelen Su’yun ulu önder Atatürk’ün rahatsızlığı döneminde ilaç niyetine doktoru tarafından tavsiye edildiğini de tarihi dokümanlardan biliyoruz. Bugün de cam damacanayla aynı tazelik, lezzet ve kaliteyi koruyarak bu değeri gelecek kuşaklara taşımaya kararlıyız.”

Belçika’dan 3 yıl üst üste uluslararası lezzet ödülü

Vakıf Taşdelen Su, cam şişedeki 130. yılında dünyaca ünlü şef ve sömeliyelerin yer aldığı, The International Taste & Quality Institute tarafından düzenlenen Üstün Lezzet Yarışması’ndan en yüksek seviye olan 3 Altın Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü ile döndü. Merkezi, Belçika’nın Brüksel şehrinde olan Enstitütü, 2017 ve 2018 yıllarında da Vakıf Taşdelen Su’yu aynı ödüle layık görmüştü. Vakıf Taşdelen Su 3 Altın Yıldızlı Üstün Lezzet Ödülü’nü 3 yıl üst üste alan ilk ve tek Türk su markası oldu.

The International Taste & Quality Institute tarafından verilen ödülün Vakıf Taşdelen Su’yun lezzet ve kalitesini tescillediğini belirten Alev, “Bizi diğer markalardan ayıran en önemli özelliğimiz cam damacanamız olduğu kadar dolum tesisimizin su kaynağına yakınlığıdır. Vakıf Taşdelen Su tek kaynaktan dolduruluyor. Bu da suya eşsiz lezzetini veriyor. Aynı zamanda dolum tesisinin kaynağa yakınlığı sayesinde borulama hattı olmaksızın el değmeden tam otomatik makinelerde şişelenebilen Vakıf Taşdelen Su, tazeliği ile dikkat çekiyor. Cam damacana ise bu lezzet ve tazeliği en iyi kalitede tüketiciyle buluşturuyor” dedi.

İstanbul yüzde 30’luk hacimle en büyük pazar

2019 yılında Türkiye’de su pazarı hacminin yaklaşık 12,5 milyar litreye, sektördeki toplam cironun ise yaklaşık 8,4 milyar TL’ye ulaşmasının beklendiğini ifade eden Alev şunları söyledi: “Ambalajlı su sektöründe mevcut endüstriyel kapasite kullanım oranının yüzde 40 seviyelerinde olduğu göz önüne alırsak, Türkiye’de ambalajlı su tüketiminin artması durumunda sektör, mevcut kurulu kapasite ile bu ihtiyacı rahatlıkla karşılayabilecek durumda. Marmara Bölgesi ise toplam ambalajlı su tüketiminin yaklaşık yüzde 50’sini gerçekleştiriyor. İstanbul ise yaklaşık yüzde 30’luk hacmi ile en büyük pazara sahip şehir.”

“Pazarı genişletmeye değil, pazarda derinleşmeye odaklıyız”

Vakıf Taşdelen Su’yun İstanbul’un Anadolu yakasındaki en bakir orman alanı olan, 2000 dönüme yayılmış Taşdelen Ormanı’ndan kaynağını aldığına dikkat çeken Alev, “Biz İstanbul pazarına odaklanmış durumdayız. Su sektöründe kalite standartlarının korunması adına kaynak ve pazar yakınlığına büyük önem veriyoruz. Pazarı genişletmeye değil, pazarda derinleşmeye odaklıyız. Lezzeti ve kalitesi dünya standartlarında tescillenmiş Vakıf Taşdelen Suyu, cam damacana sağlığı ve tazeliğiyle daha çok İstanbullu’ya ulaştırmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.