Üçel Yemek Executive Chef’i Ömer Çiçek: “Hemen hemen her ürünü RATIONAL’de hazırlıyorum”
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 31.10.2019 10:44:55

Üçel Yemek Executive Chef’i Ömer Çiçek: “Hemen hemen her ürünü RATIONAL’de hazırlıyorum”

Üçel Yemek, 2002 yılında İzmir Yeşilova’da hayata geçiriliyor. Gıda sektöründe bugüne dek üretmiş olduğu ürünlerle kendini ortaya koyan marka, 2008 yılında el değiştirerek bugün 800 m2 kapalı alanda faaliyetlerine devam ediyor. Üçel Yemek Executive Chef’i Ömer Çiçek, “Kaliteyi daha da artırarak büyük alanlarda hizmet vermeyi hedefliyoruz” diyor.

İzmir’de özel okulların ve firmaların yemeklerini hazırlayan Üçel Yemek, çalışmalarına İzmir Yeşilova’da yer alan üretim tesisinde devam ediyor. Günde sekiz çeşit yemek sunan marka, günlük yaklaşık 900 kişiye yemek hazırlıyor. Ömer Çiçek, İzmir Özel Tevfik Fikret Okulları ve büyük şirketlere dağıtım yaptıklarını ifade ediyor.

“Gençlerin daha çok sevebileceği ürünleri çıkarmaya özen gösteriyoruz”
Çiçek, meslek hayatına hotel ve restoranlarda başlıyor. Sonrasında beş yıl havalimanında çalışan başarılı şef, yaklaşık 15 yıldır Üçel Yemek’te görev alıyor. Menülerini aylık olarak hazırladıklarını belirten Ömer Çiçek, “Gençlerin daha çok sevebileceği ürünleri çıkarmaya özen gösteriyoruz. Bir ay içerisinde bir kere çıkardığımız yemeği bir daha çıkarmıyoruz. Mevsimsel ürünlere özen gösteriyoruz ve hazır, donuk vb. ürün kesinlikle kullanmıyoruz. Mutfağımızda bulyona da yer vermiyoruz. Yaklaşık 10 yıldır, her şeyi biz hazırlıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“Zeytinyağlı ürünlerimin hepsini RATIONAL’de hazırlıyorum”
Üçel Yemek, müşterisinin isteğine göre menüyü çeşitlendiriyor ya da sadeleştiriyor. Çoğu ürünü RATIONAL ile hazırladıklarını da dile getiren Ömer Çiçek sözlerini şöyle sürdürüyor: “RATIONAL’den o kadar memnunum ki hemen hemen her ürünü RATIONAL’de hazırlıyorum ve daha fazla lezzetli olduğunu düşünüyorum. Izgaralarımızın da çoğunu ve zeytinyağlı ürünlerimin hepsini RATIONAL’de hazırlıyorum.”

“RATIONAL’e on tepsi ürün koysam gözüm arkada kalmıyor”
Üçel Yemek, RATIONAL ile yaklaşık 4 yıl önce tanışıyor. Ömer Çiçek, 15 sene önce havalimanında çalışırken de RATIONAL ile çalıştığını belirterek, “Şu an akıllı telefon kullanabilen herkes bu fırını kullanabiliyor. RATIONAL’e on tepsi üründe koysam gözüm arkada kalmıyor, ürün hazır olunca bizi uyarıyor. Şu anda az bir kadromuz var ve RATIONAL bize yetiyor. 3 kişi ile 900 kişiye yemek hazırlıyoruz ve hiç zorlanmıyoruz” açıklamalarında bulunuyor.

“RATIONAL’i herkese tavsiye ediyorum”
Türkiye’de gastronomi sektörünün günden güne gelişim gösterdiğini ifade eden Çiçek sözlerini şöyle noktalıyor: “RATIONAL’in kendi kendini temizleme özelliği de var. Bu bize büyük bir kolaylık sağlıyor. Her bir özelliği açısında mutfakta harikalar yaratan, şeflere büyük kolaylık sağlayan RATIONAL’i herkese tavsiye ediyorum.”

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.