Turkish Coffee Truck, dünya turunun ilk durağı Amerika’da büyük bir başarıya imza attı
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.10.2019 09:22:29

Turkish Coffee Truck, dünya turunun ilk durağı Amerika’da büyük bir başarıya imza attı

2009 yılında ilki gerçekleştirilen ve başarılı sonuçları ile dikkat çeken Türk Kahvesi Gezici Evi-Turkish Coffee Truck, 2019 yılında Türk Kahvesi’ni Kültür ve Sanat ile birleştirerek bir seri halinde olacak Dünya Turu’nun ilk ayağı için Amerika’da büyük bir başarıya imza attı.

5 Ağustos 2019 tarihinde Taksim Rixos Pera Hoteli’nde yapılan basın lansmanı ile duyurulan dünya turunun ilk ayağı, 7 Eylül 2019 tarihinde New York Marmara Park Avenue Hotel’de yapılan resepsiyon ile Amerika Basını ve Seçkin Davetliler eşliğinde, Başkonsolosumuz Sayın Alper Aktaş’ın da katılımıyla resmi olarak başladı.
 
Projenin Direktörü ve 2009 yılından itibaren daha önce de 2 kere büyük bir başarı ile bu oluşumu gerçekleştirmiş, Türk Kahvesi’nin yarattığı markası ile Amerika’daki gururu “Turkish Coffee Lady” olarak bilinen Gizem Şalcıgil White, hem tüm organizasyonun yönetimi hem de aktardığı bilgiler eşliğindeki seminerler ve tüm tadımlar da başrolde…Gönüllük esası ile projenin oluşumu, başlangıcı ve bu boyuta gelmesinde en büyük paya sahip kişi diyebiliriz. Gerek Amerikan-Türk derneklerinin gerekse de Amerika’lı kahve severlerin hem sponsorluk hem de yanımızda olarak destek verdiği bu proje yeni ve devam edecek misyonu ile farklılık yaratarak kahvenin farkındalığını ön plana çıkartıyor.
 
Kar Amacı Gütmeyen (non-profit) bir oluşum Turkish Coffee Truck. Tattırdığı ve tanıttığı 500 yıllık kültürümüz Türk Kahvemiz’i kültür ve sanat ile birleştirerek dünya ile paylaşıyor. Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı duayenlerinden olan Mikroart Sanatçısı, dünyada “MicroAngelo” olarak bilinen Hasan Kale, kahve telvesinden çizdiği eşsiz eserleri canlı performanslar ile paylaşıyor. Kahve çekirdeğinin üzerindeki İstanbul portresinden, bir tabaktaki Özgürlük Heykeli ve Beyaz Saray’a uzanan temalar ile sanatının hayran bırakan eşsiz yanlarını kahveyle eşlik ederek sundu.
 
Türk Kahvesi ve Kültürü başta olmak üzere Kahve’yi tüm yönleri ile anlattığı “Kahve-Topraktan Fincana” ve “Kahve-Fincandan Lezzete” kitapları ile gastronomi ödüllerinin oskarı sayılan Gorumand World Cookbook Awards tarafından iki kere (2017- ve 2019) “Best in the World” – Dünyanın En İyi Kahve Kitabı seçilen Gastronomi Yazarı ve Kahve Gurmesi Cenk R. Girginol hem ilk kitabının İngilizce versiyonunu paylaşırken, verdiği seminerler ve workshoplar ile Türk Kahvesi’nin inceliklerini ve kültür yapısını Amerika’lı kahve severlere aktardı.
 
Nişantaşı Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Doç.Dr. Göknur Akçadağ da Türk Kahvesi Kültürünü tüm tarihi dokuları ile keşfedilişinden yayılmasına kadar ki süreç ile beraber doğru ve gerçek tarihi bilgileri harmanlayarak kahve severlerle paylaştı.
 
Proje New York’tan başlangıç yaparak 9 gün boyunca Times Square’den, Columbus Circle’a, Central Park’tan, Müzelere, Grand Central Station’dan Manhattan’a, Brooklyn’e  kadar bir çok önemli durakta tanıtımlarını sürdürdü. Yoğun ilginin yaşandığı araçta Türk Kahvesi’nin yanında Türk lezzetlerimiz baklava ve lokumlar da dağıtıldı. Söyleşiler yapıldı..
 
17 Eylül itibariyle başkent Washington DC’ye geçen araç bir çok önemli aktivitede yer aldı.
Türk-Amerikan Kültür derneğinde yapılan sunumlar, Washington DC Merkez’de halk ile buluşma, Dünya Bankası önünde yapılan yoğun ilgi gösterilen kahve servisi ve tanıtımı, Beyaz Sarayı’n önünden, Washington Monument’e, Georgetown’dan, Baltimore sahilde gerçekleştirilen müthiş kahve sunumu ve söyleşileri ile Türk Kahvesi Washington’ın her yerinde Turkish Coffee Truck ile boy gösterdi.
 
Washington’ın en önemli festivallerinden sayılan H Street Festival’de yaklaşık 25.000 kişinin katılımı ve festivaldeki tek kahve sunumu oluşu aracın önünde Türk Kahvesi ve Türk Lezzetlerinden sunulan lokum ve baklava eşlikçileri ile almak isteyen kahve severlerin uzun kuyrukları ile tam bir ilgi odağı pozisyonundaydı.
 
Tyson’s Corner Center’da yer alan Turkish Coffee Lady’de kurulan özel alanda Mikroart Sanatçısı Hasan Kale’nin ekrandan da ilgi ile takip edilen, kahve telvesiyle yaptığı müthiş eserler hayranlıkla izlenirken, Cenk R. Girginol’un kumda kahve ve bakır cezve ile gerçekleştirdiği workshop Türk Kahvesi’nin kültürü ile birlikte tüm yapım detaylarını ve farklarını Amerika’lı kahve severlere ilgi ile aktardığı workshop çalışması keyifli geri dönüşleri ve yorumları bizlere ulaştırdı.
 
Amerika’nın en çok izlenen sabah programlarından WUSA90 kanalı’nın “Let’s Talk Live”’e canlı yayında konuk olan Gizem Şalcıgil White, Cenk R. Girginol ve Hasan Kale hem Türk Kahvesi’nin farkları ve inceliklerini anlatırken, Dünya’nın en sağlıklı kahvesi olduğuna dikkat çekti, Hasan Kale’nin hem kanala özel yaptığı özel çalışma ve diğer kahve telvesiyle yarattığı eserler büyük bir ilgi ve hayranlıkla karşılandı.
 
DTİK ve DEİK’in ortaklaşa gerçekleştirdiği New York Mandarin Oriental Hotel’deki önemli zirvede Türkiye Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak, Deik Başkanı Nail Olpak, Amerika’da yaşayan ünlü doktor Mehmet Öz gibi önemli isimlere kurulan özel stand içinde Türk Kahvesi ve Lezzetleri ikram edildi, ülkemiz değerleri ile en iyi şekilde temsil edildi. Ayrıca George Washington Üniversitesi’nde Sayın Ahmet Şerif İzgören’in gerçekleştirdiği müthiş seminer yoğun katılımla tur’un kahve sever ve katılımcılara en güzel sürprizlerinden biri oldu.
 
Her yıl Beyaz Saray’a 2 blok mesafede gerçekleştirilen Türk Kültürü Festivali’nde kurulan özel stand ve Turkish Coffee Truck ile hem Türk hem de Amerika’lı kahve severler bol bol Türk Kahvesi içti, falları bakıldı, incelikleri anlatıldı ve Hasan Kale’nin özel gösterisi ile yapılan eserler hayranlık uyandırdı. Yaklaşık 20.000 kişinin katıldığı bu etkinlikle Washington ayağı tamamlandı. Tur 3 Ekim’de New York’da gerçekleştirilen Influencer Zirvesi’ndeki kahve tadımları ve ikramları ile Amerika ayağını büyük bir başarı ile tamamladı.
 
Türk Kahvesi tanıtımını, kültürünü aktarmayı kar amacı gütmeyen bir oluşum ile amaç edinmiş ekibimiz ve kamyonumuz 2020 yılının Mayıs Ayı’nda Amerika’da ikinci ayağı, Ekim ayı’nda Almanya’da Avrupa kanadı ile 3. Turu’nu gerçekleştirecektir.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.