“S.Pellegrino Young Chef” yarışmasında yarı final heyecanı yaşanıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 08.10.2019 18:06:28

“S.Pellegrino Young Chef” yarışmasında yarı final heyecanı yaşanıyor

Gastronominin dönüştürücü gücünü göstermek amacıyla bu yıl 4. kez düzenlenen “S.Pellegrino Young Chef” yarışmasında Türkiye’yi bu yıl, genç şef Aytekin Yamaç temsil edecek. 14 Ekim 2019 tarihinde Cape Town’da gerçekleştirilecek yarışmanın jüri üyeleri arasında Neolokal’in şefi Maksut Aşkar da yer alacak.

Genç şeflere uluslararası düzeyde bir tecrübe yaşatmak amacıyla S.Pellegrino tarafından düzenlenen “S.Pellegrino Young Chef” yarışmasında yarı final heyecanı yaşanıyor. Dünya genelinde farklı bölgelerden çok sayıda genç şef, İtalya’daki Alma Akademi’de yapılacak büyük finalde yarışmaya hak kazanmak için yarı finalde ter dökecek.
 
Güney Afrika bölgesinde yarışan Türkiye’yi bölge finalinde bu yıl genç şef Aytekin Yamaç temsil edecek. 14 Ekim 2019 tarihinde Cape Town’da yapılacak bölge finali için Aytekin Yamaç’a ünlü şef Maximilian J.H. Thomae mentorluk yapacak. 
 
Bu yıl, S.Pellegrino’nun desteğiyle dünyanın en iyi restoranlarının seçildiği “The Worlds 50 Best Restaurants” arasında yer alan Neolokal’in şefi Maksut Aşkar ise Cape Town’da gerçekleştirilecek yarı finalde jüri üyesi olacak. Türkiye’nin yer aldığı bölgenin yarı finalinde toplam 10 genç şef yarışacak. İpi göğüsleyen ülkenin finalisti ise ona uluslararası alanda gastronomi dünyasının kapılarını aralayacak büyük finalin yolunu tutacak.
 
S.Pellegrino Young Chef, genç şeflerin tekniklerini geliştirmelerine ve uluslararası platformlarda kendilerini tanıtabilmelerine olanak sağlıyor. Yarışmada farklı ülkelerden deneyimli ve saygın jüri üyeleri, genç şeflerin teknik becerileri ve özgün yaratıcılıklarını göz önüne alarak bölge finalini kazananı belirliyor.
 
Genç şeflerin uluslararası platformda tecrübe kazanmasını sağlayan yarışma, gastronominin toplumsal değişim için bir araç olarak kullanımına öncülük ediyor. Dünyadaki genç şefleri destekleyen eşsiz doğal mineralli tadıyla S.Pellegrino, genç şeflerin hayatlarında oldukça önemli bir sınavdan geçmesine olanak sağlıyor.
 
Tabaklarını yabancı bir şehre ve yabancı bir mutfağa taşıyan genç şefler, beş saat süren yarışma süresince tariflerini hazırlıyor ve hikayesini jüri üyelerine anlatıyor. Yemeğin lezzeti, kullanılan malzemeler ve teknikler, şefin beden dili ve tabaktan yemeğin hikayesine kadar yarışmada çok sayıda unsur değerlendiriliyor.
 
 
S.Pellegrino Young Chef 2020 Ödüller
 
Yarışmaya başvuranlara bu yıl ilk kez “S.Pellegrino Young Chef” unvanına ek olarak; “Fine Dining Lovers Ödülü”, “S.Pellegrino Sosyal Sorumluluk Ödülü” ve “Acqua Panna Gastronomi Ödülü” olmak üzere üç ödül daha verilecek.
 
S.Pellegrino Genç Şef Ödülü: Deneyimli ve saygın yedi jüri üyesi, genç şeflerin teknik becerileri ve özgün yaratıcılıklarını göz önüne alarak kazananı belirleyecek.
 
Fine Dining Lovers Ödülü: Online Fine Dining Lovers topluluğu tarafından seçilerek verilecek bu ödül, kendi tabağıyla ilgili kişisel düşüncesini en iyi şekilde temsil eden genç şefin olacak.
 
S.Pellegrino Sosyal Sorumluluk Ödülü: Sosyal sorumluluk uygulamalarını en iyi yansıtan tabak, “gıdada sürdürülebilirlik” konusunda tüm dünyada kabul gören bir sözcü tarafından seçilecek.
 
Acqua Panna Gastronomi Ödülü: Dünya genelinde 50 ülkeyi temsil eden mentorlar, gastronomiye küresel yaklaşım getirerek farklı kültürler arasındaki bağlantıyı en iyi şekilde kuran tabağı seçecek.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.