Dünyaca ünlü şefler 30 Kasım’da Gastromasa’da "ilham"ı konuşacak
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 30.09.2019 17:48:29

Dünyaca ünlü şefler 30 Kasım’da Gastromasa’da "ilham"ı konuşacak

V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı ‪30 Kasım tarihinde gerçekleşecek. Bu yılki teması ‘ilham’ olan konferansın adresi Haliç Kongre Merkezi olacak.

Gastromasa, her yıl dünyaca ünlü şefleri ve yabancı medya mensuplarını Türkiye’ye getirerek, hem Türk gastronomisinin hem de Türk kültürünün ve tarihinin dünyaya tanıtılmasında öncülük ediyor. Gastromasa’nın bu yılki konukları arasında Virgilio Martinez, Pia Leon, Andoni Luis Aduriz, Pierre Marcolini ile birlikte dünyaca ünlü 20 şef yer alacak. Ünlü şefler kendilerine ilham veren tabakları Gastromasa’da gastronomi severler için hazırlayacak eğer sizde bu heyecana ortak olmak isterseniz yerinizi hemen ayırın.

Konferansın bu yılki teması "ilham"
Global anlamda uluslararası bir marka statüsü elden eden Gastromasa, dünya çapında organize edilen gastronomi konferanslarında ilk beş arasında yer alıyor. Bu yıl V’incisi gerçekleşecek olan Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı, her yıl olduğu gibi bu yıl da dünyaca ünlü yıldız şefleri Türkiye’ye getirecek. Konferansın bu yılki teması ise ‘ilham’ olacak. Yıldızlı şefler gerçekleştirecekleri sunumlarda mutfakta kendilerine ilham veren noktalara değinecekler.
Dünya yıldızlarının bir araya geleceği Gastromasa’da hemen yerinizi ayırın!

Biletler Biletix’te!

Virgilio Martinez
1977 yılında Peru’da doğan Perulu şef Virgilio Martinez Perulu mutfağının yayılmasını teşvik eden yeni nesil Perulu aşçılarından biri olarak kabul ediliyor. 2010 yılında kendi restoranı Central’ı açan Martinez 2013 yılında The World’s 50 Best Restaurants List’e de giriyor. 

Pia Leon
Peru Lima’da yer alan Central restoranının şefi olan Pia Leon Central restoranın menüsünün araştırma kısmına ve konsept geliştirmesine öncülük ediyor.

Andoni Luis Aduriz
Dünyaca ünlü San Sebastianlı şef Andoni Luis Aduriz ünlü restoranı Mugaritz ile The World’s 50 Best Restaurants 2019’a 7. sıraya giriyor. Andoni Luis Aduriz kariyerinde hem mutfak gelişimine hem de disiplinlerarası bir yaklaşıma öncelik veriyor. 

Pierre Marcolini
1995 yılında dünya pastacılık şampiyonluğunu kariyerine ekleyen Belçikalı çikolatacı bugün dünya çapında kendi adını taşıyan 30’dan fazla mağazaya sahip. “Estetik tatmak kadar iyidir” diyen Pierre Marcolini 1988 yılında ilk ulusal sanat eseri ödülünü aldı.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.