İlk yurt dışı şubesini Bakü’de açan Happy Moon’s, Londra’yı da yakın markaja aldı
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 28.09.2019 10:32:58

İlk yurt dışı şubesini Bakü’de açan Happy Moon’s, Londra’yı da yakın markaja aldı

Kaliteli restoran anlayışı, zengin menüsü ve erişilebilir fiyat avantajlarıyla “ulaşılabilir lüks” kavramını restoran ve kafe işletmeciliğinde uygulayan Happy Moon’s Grup, kuruluşunun 20. yılında hem yurtiçinde hem yurtdışında atağa geçiyor. Geçen yılı yaklaşık 200 milyon TL’lik ciro ile kapattıklarını anlatan Happy Moon’s Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, “Hem yurtiçinde hem yurtdışında elde edeceğimiz büyüme ile bu yılı da yaklaşık 250 milyon TL’lik ciro ile kapatmayı hedefliyoruz. Yurtdışındaki çalışmalarımıza hız verdik. Bu kapsamda yurtdışındaki ilk şubemizi geçtiğimiz günlerde Azerbaycan Bakü’de açtık, şimdi ise Londra’ya odaklandık” dedi.

Kuruluşunun ardından 20 yılı geride bırakan Happy Moon’s Grup, sektörünün en hızlı büyüyen markaları arasındaki yerini sağlamlaştırmaya hazırlanıyor. Bu yıl açtığı 6 yeni şube ile toplamda 28 şubeye ulaşan Happy Moon’s, yurtiçinin yanı sıra yurtdışındaki çalışmalarını da hızlandırmayı amaçlıyor. 20. yılları kapsamında hedef ve projeleri hakkında bilgiler veren Happy Moon’s Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aymutlu, 2018 yılında ciro ve şube sayısı olarak yüzde 56’lık bir büyüme elde ettiklerini, bu yılı da yüzde 50 büyüme ile kapatmayı planladıklarını söyledi. Geçen yıl tüm şubelerine gelen müşteri sayısının 6.9 milyon olduğunu açıklayan Aymutlu, söz konusu rakamı bu yıl 8 milyona çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Aymutlu, “Bu yılın sonunda ciro hedefimiz ise yaklaşık 250 milyon TL. 2018’de yaklaşık 200 milyon TL civarındaydı. Tüm şubelerimizde yaklaşık 2 bin çalışanımız var. Markalarımız arasında yer alan Manhattan Cafe, Bob’s Kitchen’daki çalışanlarımız ile birlikte bu rakam 2 bin 200’e ulaşıyor” diye konuştu.

Bir ayda 5 yeni şube
Akaretler, Marmara Park, Antalya Lara ve Azerbaycan Bakü’deki şubelerin açılışının gerçekleştirildiğini, Samsun’daki şubeyi de açmak üzere olduklarını ve böylece bir ayda açacakları şube sayısının 5’e ulaşacağını anlatan Aymutlu, özellikle AVM’lerden yoğun talep aldıklarını vurguladı. “Gelecek için de önemli hedeflerimiz var. Happy Moons olarak önümüzdeki sene 5 yeni şube açmayı planlıyoruz. Bunun sayısı artabilir” ifadelerini kullanan Aymutlu, 28 şubelerinin 10 tanesinin de franchise sistemi ile işletildiğini belirtti.

“Ortadoğu’da master franchise vermek istiyoruz”
Yurtdışı çalışmaları hakkında da bilgiler veren Aymutlu, Londra’da şube açmayı planladıklarını, bu kapsamda fizibilite çalışmaları yürüttüklerini ve sürecin devam ettiğini açıkladı. Aymutlu, “Avrupa ülkelerinde bire bir işin içinde olmak istiyoruz. Ortadoğu’da master franchise vermek istiyoruz. Şu anda en çok odaklandığımız nokta Londra. Yatırımcı ortak da alabiliriz, kendimiz de açabiliriz” diye konuştu. Türkiye’deki şubeler açısından yatırım maliyetinin metrekare maliyeti olarak 1.000 dolar olduğunu aktaran Aymutlu, aylık yüzde 4 royality ve giriş bedeli olarak da 350 bin TL aldıklarını söyledi.

“Evde yemek yapmak dışarda yemek yapmaya göre daha pahalı”
Elde ettikleri hızlı büyümede yurtiçindeki tüketimin devam etmesinin de önemli bir rol oynadığını vurgulayan Aymutlu, “Resesyonun etkisi restoranlara yansımadı. Özellikle üç büyük şehir başka bir hikaye, diğer şehirler başka bir hikaye. İstanbul’da herkes çalışıyor. Hatta bu bir avantaj. Evde yemek yapmak dışarda yemek yapmaya göre daha pahalıya mal oluyor. Zaman maliyeti var bir de malzeme maliyeti var. İstanbul’da herkes hemen hemen aynı şartlarda çalışıyor, okuyor. Bu restorancılık sektörünü büyüten bir durum. Ama Anadolu tarafında evde yemek pişmeye devam ediyor. Gençler dışarda daha çok tüketiyor. 30 yaş üstü evde yemek yiyor ama dışarda çay - kahve içelim, tatlı yiyelim diyorlar. Zaman içinde yeni nesil geldikçe Anadolu’da İstanbul gibi olacak” açıklamalarını yaptı

“Dünyanın farklı havalimanı noktalarında olabiliriz”
Geçtiğimiz günlerde ilk havalimanı şubesini Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nda açtıklarını anımsatan Aymutlu, “Sabiha Gökçen’de HMS-HOST ile bir franchise anlaşmamız var. Hollandalı bir firma. Dünyadaki havalimanlarının yüzde 70’inin yeme-içmesini yönetiyor. Orada iyi bir ortaklık yaptık. Şu anda İstanbul Havalimanı ile kira şartlarıyla ilgili olarak görüşüyorlar. Bizi orada heyecanlandıran Sabiha Gökçen’deki ilişkimizi diğer ülkelerdeki havalimanlarına aktarabilmek. Biz de onlar da gidişatımızdan memnun kalırsak bu noktadan büyüme kaydedebileceğiz. Belki ilerde dünyanın farklı havalimanı noktalarında olabileceğiz” diye konuştu.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.