Harran Gastronomi Merkezi Urfa’dan Mezopotamya’ya ışık saçacak
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 29.08.2019 09:46:36

Harran Gastronomi Merkezi Urfa’dan Mezopotamya’ya ışık saçacak

Şanlıurfa’da Harran Kaymakamlığının öncülüğünde; GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ), Birleşmiş Milletler (BM) ve Harran Belediyesi finansmanıyla ilçede yapımı tamamlanan Harran Gastronomi Merkezi ve Gözlemevi dün hizmete açıldı.

Şanlıurfa’da Harran Kaymakamlığının öncülüğünde; GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ), Birleşmiş Milletler (BM) ve Harran Belediyesi finansmanıyla ve Sözen Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen’in katkılarıyla ilçede yapımı tamamlanan Harran Gastronomi Merkezi ve Gözlemevi’nin açılış töreni dün gerçekleşti. Sözen Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen’in açılış konuşmasıyla başlayan tören; Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadettin Karahocagil, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ahmet Kaytan, Şanlıurfa Milletvekili Ahmet Akay, Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gölpınar ve Vali Yardımcısı Ufuk Akıl’ın konuşmalarıyla devam etti.
 

Harran Gastronomi Merkezi’nin açılışına şefler, sektör basını ve influencer’lar da katıldı.

 
 
Konik kubbeli kümbet evleri, tarihi Ulu Camisi, Şuayb Şehri, Harran Kalesi ve dünyanın ilk üniversitesinin kalıntılarının bulunduğu Harran, her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Uluslararası Gastronomi İletişimcisi ve Organizatörü, Sözen Yayıncılık ve Organizasyon Genel Müdürü Gökmen Sözen’in destekleriyle ilçede, kadın istihdamına katkı sağlamak ve yöreye özgü yüzlerce yıllık gastronomi kültürünü koruma amacıyla açılacak merkezde yerli ve yabancı turistler asırlık lezzetleri tatma imkanı bulacak.

Harranlı kadınlar, merkezde yemek eğitimi alarak bunu sürdürülebilir bir geçim kaynağına dönüştürmesinin ardından ilçeye gelecek turistler için kurutmalıklardan çiğ köfteye, envai çeşit kebaptan aralarında şıllığın da bulunduğu onlarca tatlıyı hazırlayarak, ziyaretçilerin adeta damaklarına farklı bir lezzet sunacak.

Dünyada ilk gözlem yapılan mekanlar arasında yer alan Harran, Gözlemevi’nin açılmasıyla tarihten gelen astronomi bilgisini geleceğe ışık tutarak aydınlatacak. Yerli ve yabancı turistlerin merakla beklediği Harran Gözlemevi’nde gökyüzü, güneş, yıldızlar ve ay izlenecek. Bunun yanı sıra akademik ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapan merkez haline gelecek.

Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik yaptığı açıklamada, ilçenin tarihi şanına yakışır bir merkez kazandırmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Çelik, ilçeye gelen misafirlere Mezopotamya olarak bilinen bölgeye ait yemeklerin ikram edileceğini vurguladı.

Çelik, köklü gastronomi kültürüne sahip olan ilçenin aynı zamanda merkez aracılığıyla da uzun vadede gençlerin yemek sektörüne hizmet etmesinin önünü açacağına inandığını belirterek, şunları kaydetti:
 

"Harran’daki gastronomi kültürünü yerli ve yabancı turistlere sunmak istiyoruz"
"Merkezlerimizin yapımı hummalı ve çok emek verilen bir süreçten sonra tamamlanmış bulunmakta. Tarihi Mezopotamya kültürü boyunca ciddi bir gastronomi kültürü ve birikimi ilçemizde oluşmuştur. Geçmişi uzun yıllara dayanan Harran’daki gastronomi kültürünü modern bir anlayış ve ilçe kadınımızın elinin lezzetiyle yerli ve yabancı turistlere sunmak istiyoruz. Harran’da yetişen öğrencilerin de gastronomiye olan merakını artırarak ülke genelinde gastronomi sektöründe yer bulmasına imkan açmak için de bir alt yapı oluşturmak istiyoruz. Bununla beraber tarih boyunca astronomi alanında önemli bir yere sahip olan Harran’ın bu ünvanını yeniden ilçeye kazandırıp Gözlemevi’ni hem turistlerimizin kullanımına açıp hem de akademik ve bilimsel çalışmalara ev sahipliği yapmasını istiyoruz."

"Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik’e de teşekkürlerimi sunuyorum"
Gökmen Sözen, Mezopotamya gastronomi tarihine ışık tutacak Harran Gastronomi Merkezi ve Gözlemevi ile ilgili açıklamalarda bulunarak, “Ciddi bir gastronomi birikimine sahip olan Harran’da, hem bölge kadınlarına hem de bölgenin gastronomi birikimine fayda sağlayacak böylesi bir gastronomi merkezini kazandırdığı için Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik’e de teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.
Harran ilçesine kazandırılan Gastronomi merkezimi Turkiyenin önde gelen şeflerinden Ali Ronay, Mehmet Yalçınkaya ve birçok şefin destekleriyle Mezopotamya kültürünün unutulmuş yemeklerin yeniden reteçietesi oluşturulacaktır.
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.