Miksoloji dünyasında şehrin cazibe merkezi: 16 Roof
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 13.08.2019 11:09:19

Miksoloji dünyasında şehrin cazibe merkezi: 16 Roof

16 Roof, yıllardır var olan roof barların klasik görünümünden farklı bir anlayışla, dünyanın en popüler barları konsepti ile hizmet veriyor. Dekorasyon ve içerik açısından da farkını ortaya koyan mekân, Peru ve Akdeniz mutfağını harmanlıyor. Biz de konseptiyle fark yaratan 16 Roof’u Swissotel The Bosphorus, İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Demir’den dinledik.

Swissotel The Bosphorus, İstanbul’un bünyesinde yer alan 16 Roof, eğlence hayatının nabzını tutan DJ’leri ve ünlü Perulu şef Bruno Andres Santa Cruz’un yorumunu kattığı lezzetleri ile şehrin öne çıkan adresi oluyor. 16 Roof’un fark yaratan konseptinden söz eden Ufuk Demir, “16 Roof, sunduğu eşsiz manzara eşliğinde, benzersiz menüsü, özel karışımlı kokteylleri ve kaliteli müziği ile yerli ve yabancı tüm misafirlerini en iyi şekilde ağırlamayı misyon edinmiş bir roof bar” diyor. 

Demir, eğitimini Balıkesir Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yönetimi bölümünde tamamladıktan sonra iş hayatına Marriot Oteller’de F&B direktörü olarak başlıyor. Başarılı isim Renaissance Bosphorus Otel’de 1 yıl F&B müdürlüğü yaptıktan sonra 2017’den bu yana iş hayatına Swissotel The Bosphorus, İstanbul’da devam ediyor. 

“İmza kokteyllerimiz özel fıçılarda en az iki ay bekletiliyor” 
16 Roof’ta kokteyl menüsü oldukça zengin tatlardan oluşuyor. Mekân, mevsimsel sebze, meyve ve baharatlardan oluşan sürpriz özel karışımlarının yanı sıra misafirlerinin alışkın olduğu ve menüde görmeyi istedikleri klasik içecekler de sunuyor. Ufuk Demir, imza kokteyllerinin özel fıçılarda en az iki ay süre ile bekletildiğini belirterek, “Barrel Aged kokteyllerimizden bazıları Manhattan, Hanki Panki, gibi bilinen klasik kokteyllerden seçildi bazıları ise The insider, Chocolate Negroni gibi bize ait olan reçetelerden yapıldı. Öte yandan 16 Roof, ünlü Perulu şefimizle ortak oluşturduğumuz, alışkın olduğumuz Akdeniz lezzetlerini de barındıran benzersiz lezzetlerle dolu bir menüye sahip. Misafirlerimiz tarafından en çok talep gören tatlarımız ise sushilerimiz, chevichelerimiz, taze deniz mahsüllerimiz, gillardeau, istiridye, ıstakoz” ifadelerini kullanıyor. 

“Özel partilerimiz misafirlerimiz tarafından oldukça talep görüyor” 
Manzarası, kokteylleri, aperatifleri ile özellikle yaz aylarının tercih edilen noktası olan 16 Roof, hiç şüphesiz şehrin en popüler mekânlarından. 16 Roof’un 360 derece manzarasına dikkat çeken başarılı isim son olarak şunları söylüyor: “Peru ve Akdeniz mutfaklarının ustaca harmanlandığı özel menü, manzaramız eşliğinde misafirlerimiz tarafından oldukça beğeniliyor. Müzik programımız en popüler Dj’ler ve gece hayatının nabzını tutan sanatçıların keyifli performanslarından oluşuyor. Yaz boyunca farklı günlerde, farklı konseptlerde düzenlediğimiz özel partilerimiz misafirlerimiz tarafından oldukça talep görüyor.” 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.