Gram iyi malzemeyi lezzetle harmanlıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.08.2019 10:46:23

Gram iyi malzemeyi lezzetle harmanlıyor

Gram, iyi malzeme ve özenle hazırlanan yemeği herkese ulaştırabilme fikriyle Didem Şenol tarafından hayata geçiriliyor. Basitin iyi ve gerçek olduğuna inanan marka, sağlıklı beslenme temasını öne çıkarıyor. Didem Şenol, “Her ürünün mevsiminde tüketilmesine özen gösteriyoruz” diyor.

Gram rahat atmosferinde fine dining özelinde yemekler hazırlamaya gayret ediyor. Titizlikle hazırlanan lezzetleri herkese ulaştırabilme fikriyle hayata geçirilen marka, şubelerinde mevsime göre değişen ve yenilenen menüleriyle misafirlerinin karşısına çıkıyor. Didem Şenol, markanın yurt dışı bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini belirterek, ”İyi malzemeyle hazırlanan, kaliteli yemeğin daha fazla insana ulaşmasını sağlamak istedik. Bu doğrultuda TAV iştiraki olan BTA bünyesinde havalimanındaki şubemizi açarak çok farklı kesimlere ulaşma imkânı elde ettik” ifadelerini kullanıyor. 

“Mevsimsel ve yerel malzeme ile yemek yaratmaya devam ediyorum” 
Psikoloji mezunu olan Şenol, eğitiminin daha ikinci senesinde bu alanda ilerlemek istemediğini anlıyor ve ilgisi olan mutfağa yöneliyor. Gastronomi ile ilgili yurt dışındaki olanakları araştıran başarılı şef, 2001 yılında New York’taki French Cullinary Institute’da aşçılık eğitimi alıyor. Eleven Madison Park’ta da çalışan Didem Şenol, İstanbul’a döndükten sonra sırasıyla Nu Teras, Dionysos Hotel, Lokanta Maya’da çalışıyor ve ardından Şişhane’de Gram’ı hayata geçiriyor. Şu anda dört şube ile hizmet veren Şenol sözlerini şöyle sürdürüyor: “2010 yılında ilk kitabım ‘Kızınız Defne’yi Oğlumuz İskorpite’ Yapı Kredi Yayınları’ndan (YKY) çıktı. İkinci kitabım ise ‘Biraz Maya BirazGram’ aynı sene yine YKY’dan çıktı. Öte yandan mevsimsel ve yerel malzeme ile yemek yapmaya devam ediyorum. Yaptığımız tüm hatırı sayılır işleri beraber çalıştığım muhteşem ekibime borçlu olduğumu düşünüyorum.” 

“Havalimanında servisimiz tüm güne yayılıyor” 

Didem Şenol, Gram’da lezzetlerini hazırlarken daha çok içine sinen ve sevdiği lezzetler üzerinde yoğunlaşıyor. Havalimanındaki yeni şubesinde ise özel olarak hızlı atıştırılabilecek paketli salata alternatifleri, kahvaltı seçenekleri üzerine çalışıyor. Hem sağlıklı hem doyurucu tabaklar hazırladıklarını belirten deneyimli şef, “Bütün Gram’larda olduğu gibi mevsimsel ve taze malzeme ile hem sağlıklı hem doyurucu tabaklar hazırlıyoruz. Protein+salata havalimanı şubemizin de vazgeçilmezlerinden. Öte yandan havalimanı diğer dükkânlarımızdan biraz daha farklı, misafirlerin acelesi var ve kısa sürede iyi bir deneyim yaşamak istiyorlar. Biz de menüyü ona göre belirledik. Servis tüm güne yayılıyor” diyor. 

“Mevsimine göre değişen salatalar, sandviçler çok tercih ediliyor” 
Sürekli değişen menüsüyle her meyveyi sebzeyi mevsiminde kullanan Gram, her gün değişen tatlarıyla adeta lezzet resitali sunuyor. Didem Şenol her biri hem damağa hem göze hitap eden lezzetlerini şöyle sıralıyor: “Vegan mantarlı ıspanak köftesi, balık köftesi, kinoa köfte, somon, ev yapımı rozbif mozzarella salatası, fit omlet, meyvalı yoğurt ve ev yapımı granola dikkat çeken lezzetlerimiz arasında. Öte yandan; glutensiz ve şekersiz pastane ürünü alternatifleri tatlıyı seven ve formuna dikkat edenlerin çok tercih ettiği lezzetlerimizden. Bunun dışında mevsimine göre değişen salatalar, sandviçler de çok tercih ediliyor.” Didem Şenol, her ne kadar şubeleşse de tüm ekibiyle birlikte elinin üzerinde olduğu, tek şube gibi titizlikle çalıştığı Gram’da hiçbir üründe; margarin, katkı, glikoz şurubu, kıvam artırıcı kullanmıyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.