Gaziantep’in simge mekânlarından: Küşleme Kebaphan
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.08.2019 16:33:43

Gaziantep’in simge mekânlarından: Küşleme Kebaphan

Küşleme Kebaphan, 1999 yılından bu yana tarihi İpek Yolu üzerinde Gaziantep’in simge mekânlarından biri olarak hizmet veriyor. Mekân, imza lezzeti Antep küşlemesi başta olmak üzere şehrin tüm yöresel lezzetlerine ev sahipliği yapıyor. Küşleme Kebaphan’ı mekânın ikinci kuşak temsilcisi Onurcan İbili’den dinledik.

Küşlemeci Hüseyin Usta 1990 yılında Gaziantep’in Suburcu mahallesinde, 5 masayla ilk dükkânını hayata geçiriyor. Eti özenle seçip, çok az bulunan küşleme etini farklı baharatlarla harmanlayarak yeni tatlar keşfediyor. “Gaziantep’in yöresel yemeklerini misafirlerimizle buluşturuyoruz” diyen Onurcan İbili, “Geleneği bozmadan lezzetlerimizle ülkemizin sanatçılarına, devlet adamlarına ve tüm misafirlere ev sahipliği yapmaya devam ediyoruz” diyor. 

“İşimizi büyük tutkuyla yapıyoruz”
Küşleme Kebaphan’ın mükemmel lezzetlerini tarihi dokuyla birleştirerek 5 masayla başladığı hikâyesine şu anda 250 masalık tarihi handa devam ediyor. Mükemmel lezzetlerini tarihi dokuyla birleştiren mekân, özenle hazırlanmış kebap çeşitlerinin Gaziantep’teki en seçkin adreslerinden oluyor. Küşleme Kebaphan’ı nefsin doğduğu yer olarak tanımlayan Onurcan İbili, “Küşleme kebabını mükemmel titizlikle ve özenle hazırlamasıyla ünlenen Küşlemeci Hüseyin Usta, bu geleneği biz oğulları ile birlikte sürdürüyor. Ve ilk günden bu yana işimizi büyük tutkuyla yapıyoruz. Her an işimizin başındayız” açıklamalarında bulunuyor. 

“Misafirlerimize nostalji yaşatıyoruz”
Küşleme Kebaphan; iç tasarımı, mimarisi ve dokusuyla gelenleri adeta tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Mekânın hemen girişindeki yöresel çarşısıyla da misafirlerine Gaziantep’in geleneksel ürünlerini sunuyor. Küşleme Kebaphan aynı zamanda özel salonlarıyla da Gaziantep’in eski sokaklarına atıfta bulunuyor. “Misafirlerimize nostalji yaşatıyoruz” diyen Onur İbili, “Küşleme Kebaphan’da avlumuzun dışında birkaç salonumuz bulunuyor. Bunlardan Yazıcık salonumuz 300, Şehreküstü salonumuz 150, Galaaltı salonumuz 25 ve Eblehan salonumuz 35 kişilik” diyor. 

“Geleneği bozmadan hizmet vermeye devam ediyoruz”Küşleme Kebaphan, eti özenle seçip çok az bulunan küşleme etini farklı baharatlarla harmanlıyor. İmza lezzeti olan küşlemenin yanı sıra Antep terbiyeli kuşbaşı ve simit kebabı da mekânın bir diğer en çok sevilen lezzetlerinden. Onurcan İbili, damaklarda iz bırakan eşsiz lezzetleriyle sözlerini şöyle tamamlıyor: “Antep kahvaltısı, beyran, katmer, yuvalama, Antep dolması, içli köfte, ekşili taraklık, alinazik, mevsiminde keme, soğan ve ayva kebabı, altıezmeli, patlıcan ve birçok çeşit yöresel lezzetleri misafirlerimize sunuyoruz.’’ 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.