FoodinLife’ın yeni sayısı çıktı: The World’s 50 Best Restaurants 2019 ödülleri kapak konusu oldu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 09.08.2019 14:09:42

FoodinLife’ın yeni sayısı çıktı: The World’s 50 Best Restaurants 2019 ödülleri kapak konusu oldu

Dopdolu içeriğiyle sektöre yön veren FoodinLife’ın yeni sayısı çıktı.

Yaz tüm hızıyla devam ederken biz de dünya gastronomi sahnesinde yerini alacak olan V. Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nın hazırlıklarına başladık. Dünyaca ünlü şefleri İstanbul’da bir araya getirecek olan Gastromasa, dünyadan olduğu gibi Türkiye’den de birçok sektör profesyonellerini ve sevenlerini bir platformda buluşturacak. 30 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan konferans aynı zamanda profesyonel gastronomi endüstrisini bir araya getirecek. Workshoplar, paneller ve firmaların özel tadımları ile yine Türkiye gastronomisine damgasını vuracak. Öte yandan yine dopdolu bir içerikle karşınıza çıktığımız yeni sayımızda yerinden takip ettiğimiz “The World’s 50 Best 2019” ödül törenini kapağımıza taşıdık. Türkiye’deki profesyonel yeme-içme sektöründe yaşanan yeniliklerin ise takipçisi olduk. 

Rus mutfağını yeniden inşa eden şef: Igor Grishechkin 
2012’de St. Petersburg’daki Cococo Restaurant’ın başına geçen şef Igor Grishechkin, Moskova’ya 750 km uzaklıktaki bir kasaba olan Smolensk’ten geliyor. Rus mutfağının yükselen yıldızlarından biri olan Igor Grishechkin mesleğini seçerken en önemli etkenin ailesi olduğunu söylüyor. Yeni yemekler pişirmeyi, yeni tatlar denemeyi seven Igor Grishechkin Rus mutfağının da en az Rus edebiyatı kadar tanınmasını istiyor. 

The World’s 50 Best 2019’un en iyisi: Mirazur
2002 yılından bu yana her yıl düzenlenen ve Michelin ödüllerine alternatif olarak gösterilen The World’s 50 Best Restaurants ödülleri 25 Haziran akşamı sahiplerini buldu. 

Singapur’un en çok sevilen sokak lezzeti: Satay 
Basit, yapımı kolay ve lezzetli etlerin Uzak Doğu’daki adı “satay”. Şekil itibarıyla bizdeki çöp şişe benzeyen sataylar marine yöntemleri, kullanılan baharatlar ve et çeşitlerine göre değişiklik gösteriyor. İşte Uzak Doğu’ya yolunuz düştüğünde en iyi satay’ları yiyebileceğiniz yerler. 

İtalya’dan dünyaya yayılan lezzet: Pizza 
Dünyanın her yerinde en çok sevilen lezzetlerden biri olan pizza İtalyan mutfağının en önemli yemekleri arasında. Gastronominin de gelişmesiyle klasik çeşitlerden gurme lezzetlere kadar birçok seçeneği bulunan pizzalar her damak tadına hitap ediyor. Kullanılan malzemelerden yapılış tekniğine ve pişirildiği fırına kadar değişik lezzetlere sahip pizzaların izinden giden gurmelerimizin seçtiği İstanbul’un en pizzacıları. 

Lezzetin ve tasarımın birleştiği restoranların adresi: Kopenhag
Genel hatlarıyla geleneksel tarifler üzerine kurulu bir mutfağa sahip olan Danimarka mutfağı son birkaç yıldır yükselişe geçen İskandinav mutfağıyla birlikte yenilenmeye ve gelişmeye daha çok önem vermiş durumda. Danimarka’nın baş kenti olan Kopenhag’da dünya mutfağından son derece başarılı, yaratıcı, inovatif ve tasarımın ön planda olduğu yemeklerle karşılaşabilmeniz hatta bunun İskandinav mutfağı ile birleştirilmiş hallerini deneyimleyebilmeniz mümkün. Dünya mutfağından da birçok başarılı restoranın bulunduğu Kopenhag gastronomi ve yemek tutkunları için doğru bir rota. 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.