Bir İtalyan mutfağı klasiği risottonun İtalya’daki en iyi adresleri
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 19.07.2019 14:25:32

Bir İtalyan mutfağı klasiği risottonun İtalya’daki en iyi adresleri

Geleneksel olarak et veya balık suyu ile haşlanan ve neredeyse krema kıvamına gelen pirinç taneleri ile yapılan risotto, İtalyan mutfağının ulusal lezzetlerinden biri olarak, en özel sofralarda yer etmeye devam ediyor.

Bu muhteşem lezzetin doğduğu topraklar olan İtalya’daki en ünlü adresleri sizler için sıraladık. 

Masuelli San Marco - Milano 

1921’de açılan ünlü restoran bugün hala aynı ailenin 3. kuşağı tarafından işletiliyor. İlk günden beri geleneksel Lombardiya ve Piedmont tarifleriyle hizmet veren restoran, 100 yıllık serüveninde teknik ve uygulamada kendine has mutfak anlayışı sürdürüyor. Milanese pirzola ve ödüllü safranlı risottosu ile tanınan tarihi restoran gelenekselden moderne uzanan otantik bir yolculuk teklif ediyor. 

Trattoria Zà Zà – Floransa

“Floransa’nın kalbi” olarak bilinen San Lorenzo şehir merkezinde bulunan Zà Zà, ilk açıldığında bir han olarak hizmet veriyormuş. Bugün ise menüsündeki meşhur risotto yemekleri ile İtalya’nın en ünlü tavernalarından birisi. İç kısmında sıcak renkler ve büyülü sanat eserleri ile muhteşem bir atmosfere sahip mekânın ahşap güverte üzerine kurulu şirin de bir verandası var. 

Trattoria Milanese – Milano 

Geleneksel ‘Milanese’ mutfağını fazla formal olmayan bir adreste tatmak istiyorsanız, burası oldukça ideal. Oldukça çeşitli bir menü ve kaliteli servise sahip olan restoranda fiyat ve kalite dengesiyle de öne çıkıyor. Ayrıca Milan’ın en risotto mekânlarından biri olan Trattoria Milanese, kanalın yanındaki konumu ile manzara eşliğinde yemek tecrübesi veya yemekten sonra yürüyüş yapmak isteyenler için de harika bir yer. 

Vini da Gigio - Venedik 

Oldukça rahat ambiyansı ile tipik bir Venedik restoranı olan Vini da Gigio, Paulo ve Laura isimli iki kardeş tarafından işletiliyor. Venedik’in en zengin şarap mahzenlerinden birine sahip olan mekânda mevsime göre farklı risotto yemekleri yapılıyor. Sıcak mevsimlerde sebze yemekleri ile eşleştirilen risotto, kışın deniz ürünlerinin yanında bambaşka bir renge bürünebiliyor. Tecrübeli bir sommelier olan büyük kardeş Paolo’dan, risottonun yanında mümkün olan en iyi şarap eşleştirmesini istemeyi unutmayın. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.