Nişantaşı Topağacı’nda yeni bir brunch&champagne: Kim Bilir?
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 19.07.2019 10:22:07

Nişantaşı Topağacı’nda yeni bir brunch&champagne: Kim Bilir?

Neden iki ismi var; gündüz kahvaltı&brunch ismi Kim Bilir? akşam 18.00’den sonra şampanya & koktely bar Who Knows…

18.00’e kadar kahvaltının servis edildiği mekânda akşam üstleri prosecco, şampanya ve enfes kokteyler tüketiliyor. İncirli ekmek, acuka, granola ve sosisleri dahil tüm ürünler kendi üretimleri.

Bir tek reçelleri mekânın Sahibi Zeynep Alphan’ın annesi Bodrum’dan kendi yapıp gönderiyor. Anne reçeli farkı. Menüde göze çarpanların en başında sahanda seçenekleri geliyor, bir kişi için fazlası ile doyurucu olan bu tabaklar domuz/dana sosis ve dilediğiniz sebze, yumurta ve keçi peyniri ile hem göze hem damağa hitap ediyor. 3 çeşit Eggs benedict, ekmek üstü seçenekleri, menemen, acılı avakadolu köy yumurtası ve börek çeşitleri. Hepsi günlük ve sipariş üzerine hazırlanıyor.

Pırasa ve kabaklı börek yoğun ilgi görüyor 

Pancake ve krep ile tatlı krizlerine çözüm buluyorlar. Salata çeşitleri, ev yapmı domuz/dana sosisli ve hergün üç çeşit çorba öğlen yemekleri için en çok tercih edilenler. Sabah 10.00’da hizmet vermeye başlayan mekân akşam son misafire kadar açık. 17.00 itibari le menüye domuz/dana sosisli fussulli ve deniz ürünlü linguini (acılı) ekleniyor. Merdivenlerini oturma alanı olarak değerlendirmiş olmaları sayesinde yazlık sinema moduna kolayca geçiliyor. Salı ve perşembe akşamları sinema perdesinin açılması ile oylama başlıyor. Bu akşam ne izleyelim? Misafirlerin ortak kararı sonucu seçilen film 20.30 başlıyor. Çarşamba akşamları aparativo günü. Açık büfe hafif yazlık lezzetler ücrete tabi değil misafirler sadece içtiklerini ödüyorlar..Pazartesileri kapalı olan mekânda; akşam üstleri güzel müzik, keyifli insanlar, iyi bir kokteyl ve atıştırmalık menüsü haftanın 6 günü ulaşılabilir ürün/fiyat performansı ile yeni misafirlerini bekliyor.

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.