Şef Gordon Ramsay Peru’da patatesin izinden gidiyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.07.2019 12:42:01

Şef Gordon Ramsay Peru’da patatesin izinden gidiyor

National Geographic’de yayınlanan Gordon Ramsay: Uncharted programında, Peru’daki Sacred Valley ziyaretinde sırasında Hell’s Kitchen’in şefi ve programın sahibi Gordon Ramsay Peru’ya ödüllü şef Virgilio Martinez’i görmeye gitti.

Gordon Ramsay ve yerel bir çiftçi ailesi birlikte ve Peru’da Sacred Valley’de yerel malzemelerle hazırlanan klasik bir yemek olan Lawa de Chuno’nun tadına baktı. Deniz seviyesinden 11 bin feet yükseklikte bulunan Ramsay dinlenmek için durakladığında Michelin yıldızlı şef Virgilio Martinez ile Sacred Valley’nin muhteşem manzarası eşliğinde yerel atıştırmalıkların ve kurutulmuş alpaka etinin tadını çıkartılar.

500 yıl boyunca İnka İmparatorluğu’nun kalbi olan bölgede ekosistem ve biyolojik çeşitlilik birçok şey değişmiş de olsa aynı kaldı ve burada yaşayan çiftçiler İnkalar’ın izinden gitti. Hem bir restoran hem de bir mutfak araştırma laboratuvarı olan Mil Sacred Valley’de yer alıyor. Yerel malzemeler kullanmasıyla tanınan Martinez yüksek irtifaya sahip And mutfağına modern bir bakış açısı kazandırarak atalarının mutfağına odaklanır.Yemeklerinin saf ve katkısız olduğundan bahseden Martinez: “Organik malzeme söylememiz gerekmiyor çünkü burada her şey organik” diyor. Yerli halkın toprağa olan saygısı ve irtifanın tarım yöntemlerini nasıl etkilediğini iyi anladığını da değinen Martinez asırlık gelenekleri yeni nesillere tanıtmaya ve sürdürmeye olan bağlılıklarından da bahsediyor.

4 bin çeşitten fazla yerli patates olan And Dağları’nda ilk yetiştiricilerden biri de Andeans. “Çılgın Patates Bilimcisi” Manuel Choqque bir zamanlar İnkalar tarafında kullanılan yüksek irtifada yetişen patatesler üzerinde çalışmalar yapıyor. Martinez Ramsay’e tarihi İnca İmparatorluğu’na uzanan toprak bir fırın ve dış mekanda yer alan bir mutfak gösterdiğinde, bir çamur fırında ve böyle bir ocakta yemek yapmadığını söylüyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.