“Best in the world” 2019 ödülü 2. kez Cenk R. Girginol’a layık görüldü
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.07.2019 09:30:51

“Best in the world” 2019 ödülü 2. kez Cenk R. Girginol’a layık görüldü

Dünyada gastronomi kitap ödüllerinin oscarı sayılan, en prestijli ödül kabul edilen Gourmand World Cookbook Awards, Ocak 2019 tarihinde ülke birincileri arasında seçtiği finalistlerin yer aldığı shortlist kitapların ödüle layık görülenlerini 7 Temmuz’da Çin Macao’da gerçekleştirdiği ödül töreninde dünyaya duyurdu.

 Ülkemizin birden fazla pastacılık, yemek kitapları gibi alanlarında da finalist olan adayları içinde içecek kültürü, kahve alanında, ilk kitabı “Kahve-Topraktan Fincana” ile hem ülke birincisi (Winner Ödülü) hem de “2017-Best in the World (Dünyanın En İyi Kahve Kitabı) ödüllerini kazanan Cenk R. Girginol’un yeni kitabı “Kahve-Fincandan Lezzete” de bulunmaktaydı. Gurme ve duayenlerden oluşan jüri üyelerince yapılan değerlendirme sonucu dünya 3.’sü olarak “Best in the World” ödülüne bir kere daha layık görülen Cenk R. Girginol başarısını tekrarlayarak Türkiye’yi bir kere daha gururlandırdı.
 
Ödülü kazanmasının ardından Cenk R. Girginol düşüncelerini şu şekilde paylaştı: “İlk kitabımda bu büyük ödülü kazanmak, 2. kitabımda da aynı başarıyı tekrarlamak tarif edilemez bir mutluluk. Kültürümüzden gelen 500 yıllık geleneğimiz kahvemizin bizler tarafından kaleme alınması, yabancı dillere çevrilerek bir Türk’ün kaleminden kahveyi anlamaları ve benim de bu ödüllerle ülkemin ve sektörümün ismini tüm dünyaya duyurmak çok gurur verici. Okuyucular tarafından da beğenilmesi, takdir edilmesi ve bu ödül ile otoritelerce de taçlanması herhalde bir emeğin görebileceğiniz en büyük karşılığıdır. İleriye dönük benzeri çalışmalar, kitaplar ile kahveyi anlatmaya, kültürümüz içindeki kahvenin tarihinden içimine seremonisini paylaşmaya bu motivasyon ile devam edeceğiz. Emeği geçen başta eşim ve çocuklarım olmak üzere, ailem, okuyucularım ve tüm kahve severlere çok teşekkürler.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.