Yılın şef ödülü The Ritz Carlton Almati’nin Türk Executive Şefi İsmail Alçay’ın oldu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 08.07.2019 15:07:16

Yılın şef ödülü The Ritz Carlton Almati’nin Türk Executive Şefi İsmail Alçay’ın oldu

Özveri ile yaptığı işi hayat tarzına çevirerek profesyonel hayatında yeni hedefler belirlemesine sebep olan, The Ritz Carlton Almati’nin Türk Executive Şefi İsmail Alçay yılın şefi ödülünün sahibi oldu.

Kendinden ve gastronomi hayatında bahseden İsmail Alçay sözlerine şöyle devam etti: "1982 İzmir doğumluyum, ilköğretim, lise ve üniversite eğitimimi İzmir’de tamamladım. Gastronomi bölümü okuduğum için iş hayatının hevesi ile yaz dönemlerinde bulunduğum şehirdeki otellerin mutfaklarında stajyer aşçı olarak çalışmaya başladım. Daha sonrasında okulum bitti ve meslek hayatıma hep hedeflerim doğrultusunda devam ettim. Ege Bölgesi’nin önde gelen işletmelerinde soğuk mutfak şefliği (Chef Gardemange) pozisyonunda çalıştıktan sonra profesyonel yöneticiliğe (Executive Sous Chef) Çeşme Altınyunus’ta başladım. Antalya Mardan Palace otelinin açılış kadrosunda Chef de Cuisine pozisyonunda 2 yıl görev aldım. Dünyaca ünlü şeflerle çalışma fırsatım oldu. 2009 yılında ilk yurtdışı deneyimim Kazakista’nın başkenti Nursultan Rixos Otel ile başladı.
 
Kisisel olarak inandığım ve profesyonel hayatımda belirlediğim hedeflerime ulaşmak icin daha iyisi olması gerektiği inancı ile ilk uluslararası otel deneyimim ve ilk mutfak sefliğim Kempinski Hotel Bakü’de 2 yıl görev yaptım. Bu dönemde İsviçre’de gastronomi seminerlerine katıldım. Turizm ve otelciliğin şampiyonlar ligi olarak adlandırılan Birleşik Arap Emirlikleri Rixos Hotels bünyesinde 650 oda 15 bar ve restoranı bulunan ve BAE’lerinde ilk Türk konsepti projesinin başına getirildim. 


 
Dünyanın en büyük uluslararası otel zinciri Marriott Intenational ile Ürdü’nün başkenti Amman’da 2014 yılında tanıştım, Ortadoğu’da önemli bir yere sahip olan Ürdün Marriott Oteli mutfak şefliğim sırasında; 1998 yılında Marriott Intenational’ın başlattığı Award Culinary of Excellence Middle East ACE-Continent Executive Chef Winner 2016 ödülüne Ortadoğu Marriott International bünyesinde bulunan yaklaşık 400 otel mutfak şefleri arasından yılın şefi seçildim.
Özveri, yaptığın işi hayat tarzına çevirmek profesyonel hayatımda yeni hedefler belirlememe sebep oldu. Ürdün Marriott’tan şirketin Clasic Luxury segmenti The Rizt Carlton Almaty’e mutfak şefi olarak transfer oldum. 2018 yılını ekibim ile misafir memnuniyeti odaklı, şirket planlaması ve gerektirdikleri, ekip ruhu ile son derece başarılı bir seviye ve güzel sonuçlar ile tamamladık. Bu başarı grafiği tekar bana olağanüstü bir gurur yaşatarak yine Marriott International’ın gelenek haline getirdiği ve mutfak şeflerine verdiği değeri ve önemi göstermek adına her yıl düzenlediği Award Culinary of Excellence Europe ACE-Continent Luxury Segment Executive Chef Winner 2018 ödülünü kazandırdı.
Yani Marriott International bünyesinde Avrupa’da bulunan lüks segment The Ritz Carlton, The St. Regis, JW Marriott ve Luxury Collection otelleri arasında “Yılın Şefi” ödülüne layık görüldüm. Bir Türk olarak böylesi uluslararası arenada kendini belirlemiş ve dünyanın en büyük otel şirketi haline gelmiş bir grupta böylesi büyük başarılara imza atmak umarım yeni nesil şeflerimize bir ilham kaynağı olur.
1982 İzmir doğumluyum, ilköğretim, lise ve üniversite eğitimimi İzmir’de tamamladım.

Gastronomi bölümü okuduğum için iş hayatının hevesi ile yaz dönemlerinde bulunduğum şehirdeki otellerin mutfaklarında stajyer aşçı olarak çalışmaya başladım. Daha sonrasında okulum bitti ve meslek hayatıma hep hedeflerim doğrultusunda devam ettim. Ege Bölgesi’nin önde gelen işletmelerinde soğuk mutfak şefliği (Chef Gardemange) pozisyonunda çalıştıktan sonra profesyonel yöneticiliğe (Executive Sous Chef) Çeşme Altınyunus’ta başladım. Antalya Mardan Palace otelinin açılış kadrosunda Chef de Cuisine pozisyonunda 2 yıl görev aldım. Dünyaca ünlü şeflerle çalışma fırsatımız oldu. 2009 yılında ilk yurtdışı deneyimim Kazakista’nın başkenti Nursultan Rixos Otel ile başladı.
 
Kisisel olarak inandığım ve profesyonel hayatımda belirlediğim hedeflerime ulaşmak icin daha iyisi olması gerektigi inanci ile ilk uluslararası otel deneyimin ve ilk mutfak şefliğim Kempinski Hotel Bakü’de 2 yıl görev yaptım. Bu dönemde İsviçre’de gastronomi seminerlerine katıldım. Turizm ve otelciliğin şampiyonlar ligi olarak adlandırılan Birleşik Arap Emirlikleri Rixos Hotels bünyesinde 650 oda 15 bar ve restoranı bulunan ve BAE’lerinde ilk Türk konsepti projesinin başına getirildim. 


 
Dünyanın en büyük uluslararası otel zinciri Marriott Intenational ile Ürdü’nün başkenti Amman’da 2014 yılında tanıştım, Ortadoğu’da önemli bir yere sahip olan Ürdün Marriott Oteli mutfak şefliğim sırasında; 1998 yılında Marriott Intenational’ın başlattığı Award Culinary of Excellence Middle East ACE-Continent Executive Chef Winner 2016 ödülüne Ortadoğu Marriott International bünyesinde bulunan yaklaşık 400 otel mutfak şefleri arasından yılın şefi seçildim.
Özveri, yaptığın işi hayat tarzına çevirmek profesyonel hayatımda yeni hedefler belirlememe sebep oldu. Ürdün Marriott’tan şirketin Clasic Luxury segmenti The Rizt Carlton Almaty’e mutfak şefi olarak transfer oldum. 2018 yılını ekibim ile misafir memnuniyeti odaklı, şirket planlaması ve gerektirdikleri, ekip ruhu ile son derece başarılı bir seviye ve güzel sonuçlar ile tamamladık. Bu başarı grafiği tekar bana olağanüstü bir gurur yaşatarak yine Marriott International’ın gelenek haline getirdiği ve mutfak şeflerine verdiği değeri ve önemi göstermek adına her yıl düzenlediği. Award Culinary of Excellence Europe. ACE-Continent Luxury Segment Executive Chef Winner 2018 ödülünü kazandırdı.
Yani Marriott International bünyesinde Avrupa’da bulunan lüks segment The Ritz Carlton, The St. Regis, JW Marriott ve Luxury Collection otelleri arasında “Yılın Şefi” ödülüne laik görüldüm. Bir Türk olarak böylesi uluslararası arenada kendini belirlemiş ve dünyanın en büyük otel şirketi haline gelmiş bir grupta böylesi büyük başarılara imza atmak umarım yeni nesil şeflerimize bir ilham kaynağı olur."

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.