Nişantaşı’ndaki Tiraje Teras, meyhane dünyasına yeni bir soluk getiriyor!
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.06.2019 09:37:10

Nişantaşı’ndaki Tiraje Teras, meyhane dünyasına yeni bir soluk getiriyor!

Tiraje Teras, özgün lezzetleri, lokal tatları ve boğaza nazır konumuyla, yeni nesil meyhane kültürüne özgün bir bakış açısı getiriyor. Açıldığı günden beri kendi müdavimlerini yaratan Tiraje Teras’ı Genel Müdür Bülent Kılıç’tan dinledik.

Tiraje Teras’ta insanların keyifli vakit geçirmelerine ve güzel deneyimler edinmelerine önem verdiklerini belirten Bülent Kılıç, “İstanbul’u panoramik gören çok özel bir yerdeyiz. Misafirlerimize güzel tatlar sunmak ve kaliteli anlar yaşatmak en önemli amacımız… Executive Chef’imiz Bahadır Abul ve Chef de Cuisine’imiz Adil Şallı’nın özenli çalışmalarıyla kendi müdavimlerini yaratan lezzetler sunuyoruz” diyor. 

Sektörde 18 yıldır bulunan başarılı yönetici, otelciliğe Hilton’da başlamış ve kariyerine Marriott grubuna bağlı The Ritz Carlton’ın Qatar, Doha’daki otelinde devam etmiş. Ardından, Türkiye’ye gelen, dünyanın en prestijli otellerinden EDITION’ın Avrupa’daki ilk oteli The Istanbul EDITION ve bünyesindeki ESPA, Cipriani, Billionaire, Nobu, İstanbul ve Bodrum Yalıkavak Palmarina’da yer almış. Daha sonra, dünyanın en büyük otel zincirlerinden Hyatt Hotels’in “Hyatt Centric” markasını Türkiye’ye getiren ve Genel Müdür’ü olan Bülent Kılıç, şu an Hyatt Unbound Collection Nish Palas Istanbu l, Glens İstanbul ve Tiraje Teras’ın Genel Müdürü olarak kariyerine devam ediyor. 

“Her biri Ege’den gelen malzemelerle İstanbul’da Ege tatları…”
Mekânın lezzetleri Ege odaklı... İstanbul’da Ege tatlarını yaşamak isteyenlere göre bir menüsü olan Tiraje Teras, malzemelerini de yerinden yani Ege’den getiriyor. Lokal malzemenin ve yerel üreticiye destek vermenin önemine değinen Bülent Kılıç, “Zeytinlerimiz ve zeytinyağımız organik; Urla’dan geliyor. Tatlı lor peynirimiz ve 1 sene dinlendirilmiş beyaz peynirimiz ise Alaçatı’dan… İzmir Atom Kokorecimizi ise İzmir’in en meşhuru Asım Usta’dan alıyoruz. Lokal malzeme kullanımı ve yerel üreticiyi desteklemek bizim için değerli. Bu da fark yaratan lezzet anlayışımızın en önemli faktörlerinden…” diye ekliyor. 

 

“Kendi müdavimlerini yaratan lezzetlerimiz var!”
Menüde yaza özel yeni lezzetler de var. Her kaşıkta ferahlatan Kuru Cacık, eski İstanbul mutfağından, yapması zahmetli, yemesi keyifli Topik, Balıkesir başta olmak üzere, Türkiye’nin birçok yöresinde, düğün, bayram gibi özel günlerde yapılan Tirit, Ege usulü Çöp Şiş, Türk tatlılarının şahı Sütlaç ve mekâna özel yaratılan, sous vide tekniğiyle kavundan yapılan Tiraje Kavun bu yeni tatlardan… Menüdeki tatların uyumlu olmasına özen gösterildiğini ve hepsinin de ilgi gördüğünü belirten Bülent Kılıç, “Girit Ezmesi, Ege Otları, Lakerda, Enginar Kalbi, Ilık Ahtapot Salatası, İzmir Atom Kokoreç, patlıcan yatağında Yaprak Ciğer, Nişantaşı özel yarattığımız avokado yatağında İç Midye Tempura, Tirit, Topik, Tiraje Kavun kendi müdavimlerini yarattı” açıklamalarında bulunuyor. 

Boğaza nazır keyifli müzikler ve unutulmaz lezzetler…
Nişantaşı’nda nadir bulunan bir boğaz manzarası sunan Tiraje Teras, terasında yaz keyfini doyasıya yaşatıyor. Her gün saat 17.00’da açılan mekân gün batımını en güzel haliyle yaşatıyor. Birol Bayram’ın duvarları süsleyen çizimleri, mekâna özel, konsepti yansıtacak şekilde yaratılmış. Akşam üstü, gün batımına nazır başlayan, Zeki Müren, Müzeyyen Senar gibi Türk Sanat Müziği’nin kıymetli sanatçılarının şarkıları, saatler ilerlediğinde 90’ların en hit Türkçe pop müziklerine dönüşerek, mekânın enerjisini daha da yükseltiyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.