Big Chefs İşletme Sahibi Gamze Cizreli: "Bu yıl yüzde 10’luk büyümeyi tutturacağız"
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 24.05.2019 14:18:25

Big Chefs İşletme Sahibi Gamze Cizreli: "Bu yıl yüzde 10’luk büyümeyi tutturacağız"

Big Chefs Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, katıldığı bir programda yıl içerisindeki büyüme hedeflerinden söz etti.

Big Chefs Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, piyasadaki dalgalanmalar nedeniyle kar marjlarında ciddi düşüşler yaşadıklarını ancak bu yıl yüzde 10’luk büyümeyi tutturacaklarını söyledi. Cizreli bu sene yurt dışında büyümeye ağırlık vereceklerini ifade etti.

Bloomberg HT’deki "Üst Düzey" programında Arzu Maliki’ye konuk olan Big Chefs Yönetim Kurulu Başkanı ve Kurucu Ortağı Gamze Cizreli, iç piyasadaki ekonomik dalgalanmalarla, özellikle yiyecekte ham madde fiyatlarının artmasıyla birlikte kar marjlarında da ciddi düşüşler yaşadıklarını ifade ederek, “Ama bizler nispeten şanslı bir sektörüz, bu ekonomik çalkantılardan en son etkilenen sektörlerden biriyiz. Biz bu sene yurt dışı büyümeye biraz daha ağırlık vereceğiz, Frankfurt projemiz geliyor, Azerbaycan Bakü’de açıyoruz, iç piyasada büyürken yurt dışı ile de büyüyerek dengeyi tutturmayı çalışacağız. 2019 Türkiye için çok kolay bir yıl olmayacak, hep birlikte bu zorlukları aşacağımızı ümit ediyorum. Büyümede sektör rakamları dünya ortalamasının henüz çok altında, İspanya’ya, İtalya’ya Peru’ya veya Amerika’ya baktığımızda dışarıda yeme-içme oranının gayri safi milli hasılaya oranı yüksek mesela yüzde 6’larda. Türkiye’de ise bu oran yüzde 1.9,  2’lere daha ulaşamadık. Dışarıda yeme-içme bir kültür işi ve bizim gidecek daha çok yolumuz var. Biz aslında devlet, STK’lar ve özel sektör el ele vererek gastronomiyi ekonominin ana lokomotiflerinden biri haline getirebiliriz. Ben ülkemiz için Gastronomi sektörünün önümüzdeki dönemin altın sektörü olacağını düşünüyorum" açıklamalarında bulundu.

Avrupa’ya açılım 
Yurt dışı açılımlarından söz eden Gamze Cizreli, daha çok körfez ülkelerinde büyüdüklerini belirterek şunları ekledi: “2014’te Dubai’de başladık, Suudi Arabistan’da varız, Kuveyt’te varız. Şimdi ilk Avrupa, Frankfurt, Almanya’da başlıyoruz. İnşallah Ağustos sonu, Eylül başı gibi açacağız onun için çok heyecanlıyız Avrupa’ya açılıyoruz, tabi ki rekabetinde çok olduğu bir bölge. Amerika, Güneydoğu Asya, Çin ve Hindistan gibi pazarlar merceğimizin altında hepsini inceliyoruz. Almanya’dan sonra bu yeni pazarlara da yöneleceğiz. Döviz kurlarıyla ilgili bizi en çok zorlayan kiralar oldu, yani bu AVM’lerdeki kiraların Euro bazında olması oldu. Müzakere ettik ve bu kiralar Türk Lirası’na döndü. Birinci zorluk artan maliyetler, ikincisi faizler çok yüksek. Yani borçlanarak bir yatırımın geri dönüşü artık çok zor hale geldi. O yüzden büyüme bu yüksek faizli ortamda biraz yavaşlayacak. Yani bu sene sektör için yüzde 10’luk büyümeyi pek beklemiyoruz. Ama biz yurt dışı gelirlerimizi Türkiye’ye aktarabiliyoruz, o yüzden biz yüzde 10’luk büyümeyi tutturacağız.”


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.