İstanbul’un değişmeyen lezzet ustası: Gezi Patisserie
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 15.05.2019 10:22:05

İstanbul’un değişmeyen lezzet ustası: Gezi Patisserie

Gezi İstanbul Patisserie, 1987 yılından bu yana Türkiye’den ve dünyadan tatlı kültürünü yaşatan adreslerden biri. Vizyonunu bu topraklarda var olmuş kültürlerin yarattığı olağanüstü mozaikten alan pastane, her zaman misafirlerine daha iyi hizmet verebilmenin peşinde. Gezi İstanbul Patisserie’yi kendisinden dinlediğimiz Pastry Chef Zeki Çal, “Yıllardır orijinal reçeteler ile bozulmayan lezzetler sunuyoruz” diyor.

Gezi İstanbul Patisserie, on beş yıl aralıksız hizmetinin ardından 2002 yılında Tülin Kıran ve Hakan Kıran ortaklığında Gezi Turizm Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından devralınıyor. Misafirlerine daha iyi servis ve daha yüksek standartlarda hizmet sunabilmek için 2014 yılının ikinci yarısı yapılanma sürecine giriyor. Ve 2015 Mayıs itibariyle Gezi İstanbul Patisserie konseptiyle İstanbul Taksim ve Larus Palas girişindeki Göktürk şubelerinde faaliyetine devam ediyor. Zeki Çal, meslek hayatına Eysan Otel’de pastane bölümünde başlıyor. Yaklaşık 28 yıldır ise Gezi Pastanesi’nde üretim ve pastane şefliğini üstleniyor. Başarılı şef bu süreçte yurt dışında birçok seminer ve eğitimlere de katılma şansı yakalıyor. 

“Kişiye özel pastalar, kruvasan ve sağlıklı kurabiyeler üretiyoruz” 

Gezi İstanbul çatısı altında yer alan Gezi İstanbul Patisserie, konuklarına doğal ve katıksız, el yapımı, taze ve kaliteli ürünler sunuyor. Derin bir İstanbul felsefesine sahip olan pastane, görkemli bir gastronomi kültürünün günümüzdeki yansıması oluyor. Başarılı şef menüde yer alan lezzetlere değinerek, “Kendi özel el yapımı çikolata üretimi ve pasta üretimi, kişiye özel pastalar, kruvasan ve sağlıklı kurabiyeler üretiyoruz. Birinci kural sağlıklı ürünlerden çalışmalar yaparak insan sağlığına katkıda bulunmak. Dünyadaki geleneksel tatları araştırıp kendimizi ve menümüzü güncellemeye özen gösteriyoruz. Çikolatalarımız ise direkt Belçika’dan geliyor. Ve ülkemizin organik ve katkısız ürünleriyle harmanlanıyor” ifadelerine yer veriyor. 

“Misafirlerimizin damak tadını bozmadan lezzetlerimizi güncelliyoruz” 

Gezi İstanbul Patisserie, kendini ve kentini bir daha keşfetmek isteyenleri, doyumsuz lezzetler tatmaya ve unutulmaz anlar biriktirmeye davet ediyor. Menü hazırlıklarını titizlikle yürüten pastane, pasta çeşitlerinde mevsimsel meyve ve malzemeye odaklanıyor. Çal, yaz aylarında daha hafif ve besleyici tatlar üzerine çalıştıklarını belirterek, “Kışın biraz daha enerji verici besleyici lezzetler üzerine Ar-Ge yapıyoruz. Dönem içerisinde mutfağımız hep yeni ürünler üzerine çalışmalar yapıyor. Değerli misafirlerimizin damak tadını bozmadan lezzetlerimizi güncellemeye özen gösteriyoruz” diyor. 

“Orijinal reçetelerimiz çalışmalarımızı sürdüreceğiz” 

Gezi İstanbul Patisserie’nin en sevilen lezzetleri ise; orange pasta, frambuazlı cheesecake, markiz limonlu pasta, sacher pasta, browni, el yapımı çikolata, conyak stıck prencess, sütlü Beyoğlu caramel stic, sütlü roche truff caffe ve kruvasan. Bu eşsiz tatlara imzasını atan Zeki Çal, gelecek hedeflerine değindiği sözlerini şöyle tamamlıyor: “Orijinal reçetelerimiz ve bozulmayan lezzet dinamiğimiz ile çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Güncel ürünlerin menümüzde yer alması, organik sağlıklı seçici ürünleri güncellemek de hedeflerimiz arasında.” 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.