Creamy Cheesecake çılgınlığının başladığı adres: B. Blok Bakery
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 14.05.2019 10:35:50

Creamy Cheesecake çılgınlığının başladığı adres: B. Blok Bakery

Bensu Çamur ve Melis Çamur Aydemir kardeşlerin ortak girişimi olarak 2016’da serüvenine başlayan B.Blok Bakery, açıldığı günden beri Beşiktaş’taki küçük mağazanın önünden eksik olmayan müşteri kuyruğu ile lezzet tutkunları için buluşma noktası olmaya devam ediyor.

İlk açıldığında fırınlanmış öğle yemeği seçeneklerinin yer aldığı bir soğuk büfesi olan ve her gün değişen pastane ürünleri servis edilen B. Blok, pastane büfesi için herkesin damak tadına hitap edecek, yıldız bir ürün arayışına girilince adeta gerçek kimliğine kavuşmuş. Melis Çamur Aydemir ve Bensu Çamur, o yıl San Sebastian Gastronomika’da servis edilen, cheesecake ile tanışıp, bu muhteşem lezzeti B.Blok’ta sunmaya başlamalarından birkaç ay sonra, öğle yemeği servisini tamamen bırakıp, sadece pastane ürünlerine, bir süre sonra da yalnızca ‘creamy cheesecake’ adını verdikleri bu özel keke odaklanmışlar. Sonuç; kapıdan hiç eksik olmayan uzun mu uzun bir müşteri kuyruğu… 

“Yoğun talebe rağmen butik üretime devam” 

Günde yaklaşık 60 – 70 kalıp cheesecake servis ettiklerini söyleyen Melis Aydemir, bu lezzetin püf noktalarını şöyle özetliyor: “Diğer cheesecake’lerden farklı olarak tabanı yok ve genel olarak sosla servis edilmiyor. Bask bölgesinde geleneksel haliyle daha kekimsi bir kıvamda yapılıyor ve evlerde yanında çeşitli reçellerle yeniyor. Kek ve krema arası bir kıvam yakalamak bu cheesecake için önemli. Biz kremamsı kıvamda yaptığımız için ’creamy cheesecake’ diyoruz. Herhangi bir sosla servis etmiyoruz çünkü sosun, cheesecake tadının önüne geçmesini istemiyoruz.” 

San Sebastian’dan gelen ve adeta Türkiye’yi saran cheesecake tutkusunun başladığı nokta, bir nevi trend öncüsü olmak, beraberinde birtakım sorumluluklar da getiriyor. En önemlisi de belirli bir kalite standardını korumak. Creamy Cheesecake’in yanı sıra Beyaz Çikolata Parçalı Brownie de servis edilen B.Blok Bakery’de tüm ürünler, Melis Aydemir’in kız kardeşi Bensu Çamur tarafından yapılıyor. B.Blok Bakery, yüksek kalite standardını da işte bu butik mağaza ruhuyla, yani tüm ürünlerin Bensu Şef’in elinden çıkması sayesinde muhafaza edebiliyor. 

“Butik üretimden ve yoğun talepten dolayı cheesecakelerimiz erken saatlerde bitebiliyor. Buna rağmen fabrikasyona geçip daha lezzetsiz ve kalitesiz bir ürün sunmayı tercih etmiyoruz. Malzeme kalitesinden ödün vermiyoruz. Market ürünleri kullanmıyoruz. Aynı zamanda yoğun talebe rağmen hala butik üretime devam ediyoruz. Daha çok cheesecake’i daha az zamanda, daha az emekle büyük büyük makinelerde yapmayı tercih etmiyoruz, fabrikasyon üretime geçtiğimizde aynı lezzeti yakalamak mümkün değil. Menümüzde şu anda iki çeşit ürün var. Creamy Cheesecake ve Beyaz Çikolata Parçalı Brownie. Hepsi de Şef Bensu Çamur tarafından yapılıyor. Yani ürünlerimizin hepsi tek bir kişinin elinden çıkıyor.” 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.