Dünya pastacılığının yaratıcı ismi Gianluca Fusto Patisserie by FoodinLife’ın kapak konuğu oldu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 13.05.2019 09:41:35

Dünya pastacılığının yaratıcı ismi Gianluca Fusto Patisserie by FoodinLife’ın kapak konuğu oldu

Patisserie by FoodinLife’ın yeni sayısında yaz sezonunun yeni lezzet duraklarını keşfe çıktık.

Sıcak bahar aylarının gelişi ve içimizi saran heyecanla birlikte, sezonun yeni lezzet duraklarını keşfetmeye ve yine en özel adresleri okurlarımızla paylaşmaya devam ediyoruz. Bir yandan da bu sene 5.’sini düzenleyeceğimiz Gastromasa Konferansı’nın hazırlıkları tüm hızıyla sürüyor. Beş yıl içinde dünyanın önde gelen gastronomi etkinlikleri arasında farkı ve kalitesi ile öne çıkan konferansımızı, bu sene Haliç Kongre Merkezi’nde, 3 bin 500 seyirci katılımı ile gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Çok yakında açıklayacağımız konuşmacı şef listemize ise her yıl olduğu gibi yine mutfak şeflerinin yanı sıra pastacılık dünyasının da en önemli isimlerini ekledik. 

New York’un dünyaca ünlü yıldızı: Levain Bakery 
Levain Bakery, bugün hizmet verdiği 4 şube ile New York patisserie sahnesinin simgesel değerlerinden birisi. Efsanevi, çikolatalı-cevizli kurabiyenin dünyayı saran hayranları sayesinde Levain Bakery, küçük bir fırın olarak başlayan yolculuğunda global bir marka haline geldi. İşte çeyrek asırlık butik bir mağazanın, global şöhrete uzanan macerası. 

Asya’nın en iyi pasta şefi: Fabrizio Fiorani 
2019 Asia’s 50 Best Listesi’nde 18. sıranın sahibi olan Tokyo’daki Ristorante Luca Fantin’in Pasta Şefi Fabrizio Fiorani, bu seneki Asia 50 Best Ödül Töreni’nde Valrhona sponsorluğunda verilen Asya’nın En İyi Pasta Şefi unvanına layık görüldü. 

Mutluluk veren öğün kahvaltı 
Günün en sevilen öğünü kahvaltı birçok lezzetin bir araya geldiği zengin menülerle pek çok mekânda sunuluyor. Koca bir haftanın yorgunluğunu hem keyifli bir buluşmaya dönüştürmek hem de leziz bir kahvaltı yapmak isteyenlerin adresi ise son dönemde sıklıkla kahvaltı mekânları oluyor. İster Boğaz’da ister şehrin hareketli sokaklarında ya da yemyeşil bir alanda kurulu bahçelerde kahvaltı keyfine keyif katan en iyi kahvaltı mekânlarını sizler için derledik. 

Viyana’nın dünyaca ünlü lezzeti Sachertorte’nin en iyi adresleri 
Avusturya’nın dünyaca tanınmış lezzetlerinden Sachertorte yani ‘Sacher Turtası’, 1832 yılında Viyanalı Franz Sacher tarafından keşfediliyor. Anlatıldığına göre Viyanalı asilzade Wenzel Clemens Fürst Metternich, soylu konukları için lezzetli bir tatlı yaratılmasını emreder. Ancak Baş Şef hasta olduğu için imdada iki yıldan beri aşçı çıraklığı yapan, 16 yaşındaki Franz Sacher yetişir. Avusturya’nın spesiyalitesi olarak bilinen dünyaca ünlü kayısı reçeli, marillenmarmelade kullanarak bir turta yapar. Arasında kayısı reçeli bulunan çikolatalı ıslak bir kek hazırlar ve üzerini de ince bir marmelat ve çikolata ganajı ile kaplar, üstüne de bitter çikolatayla imzasını atar. Karşınızda, Sachertorte! 

Türkiye’de sevilen bir Fransız: Macaron
Fransız patisserie kültürünün en renkli ve vazgeçilmez tatlarından biri olan macaron, Türkiye’de de çok sevilen bir lezzet. İstanbul’da bu minik, tatlı atıştırmalıkların en doğru reçetelerle ve taptaze sunulduğu patisserie’leri ise gurmelerimize sorduk. İşte, gurmelerimizin leziz macaron önerileri.

Keyifli okumalar dileriz… 
 
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.