İstanbul’un değişmeyen klasiği: Venüs Pastaneleri
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 13.05.2019 09:32:55

İstanbul’un değişmeyen klasiği: Venüs Pastaneleri

Venüs Pastaneleri, yarım asra yaklaşan lezzet yolculuğunun ilk adımlarını 1971 yılında Nişantaşı’nda atıyor. Geleneksel lezzetlerin yanı sıra artan ürün çeşitleri ile de misafirlerinin beklentisine karşılık veren pastaneyi kurucusu Bekir Baş’tan dinledik.

Venüs Pastaneleri, Türkiye’de pastacılık sektörünün klasikleri arasında. Yolculuğuna Vali Konağı Caddesi’nde başlayan pastane, bugün beş şube ile büyüyerek yoluna devam ediyor. Etiler Şubesi’nde ziyaret ettiğimiz Bekir Baş, ”Ana merkezimiz burası. İlk günden bu yana durmadan çalışıyorum. Bugünkü başarımı ise gece gündüz çalışmama bağlıyorum. Disiplin çok önemli, her zaman işimin başındayım ve gelen her bir ürünü kontrol ediyorum” diyor. 
“1971 yılında ilk şubemizi Nişantaşı’nda açtık” 
İlkokulu bitirdikten sonra İstanbul’a gelen Baş, Venüs Pastaneleri’nin kuruluşunu şöyle anlatıyor: “Fakir bir ailenin çocuğuydum. Amcam pastacıydı ve mesleğe onun yanında başladım. Sonrasında Ahmet Görgülü ile çalıştım ardından askere gittim. Askerden geldikten sonra pastane kurmaya karar verdim. 1971’de isim karar sürecimiz oldu ve pastanenin ismini Venüs koymaya karar verdik. İlk şubemizi ise Nişantaşı’nda açtık.” 

“Misafirlerimizi saygı ve sevgi ile ağırlıyoruz” 
Başarılı isim pastanede; mutfak, tezgah, imalat ve işletmede her bölümde bulunmuş. 1980’de Levent’te, 1982’de Bağdat Caddesi’nde, 15 yıl önce Ataköy, Yeşilyurt’ta şubeler açıyor. Başarılı işletmeci, “Esnaflık kolay iş değil, misafirlerimizi her zaman saygı ve sevgi ile ağırladık. Mesleğimi hep severek yaptım ve bugün bile çalışmayınca rahatsız oluyorum, pazar günleri bile çalışıyorum” açıklamalarında bulunuyor. 
“Her zaman birinci kalite malzeme kullandım” 
Misafirlerinin “Güvenli Gıda” tüketmesine ve sektörün gelişmesine katkıda bulunan Venüs Pastaneleri, sayısız lezzetiyle Türkiye’nin üst segment pastaneleri arasında yerini alıyor. Baş, ünlü lezzetlerine ve ürün kalitesine değinerek, “İlk açtığım zamanlar dondurma çok önemliydi ve sürekli kapımızda sıra oluyordu. Ramazan ayında ise güllacımız çok meşhur. Pastada hiç ikinci kalite ürün almadım her zaman birinci kalite malzeme kullandım ve bu yüzden şimdi olduğumuz konumdayız” ifadelerini kullanıyor. 
Sevilen lezzetler 
Venüs Pastaneleri’nde turtalar da öne çıkan diğer lezzetlerden. Her şeyi günlük olarak üreten pastane, 40 yıldır ürün tedarikini aynı firmalardan sağlıyor. Bekir Baş, pastanede değişmeyen klasiklerinin 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.