Dünyaca ünlü et şefleri HARAGI 2019 Tolosa’da buluştu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.05.2019 23:33:35

Dünyaca ünlü et şefleri HARAGI 2019 Tolosa’da buluştu

Bu yıl 9 - 12 Mayıs tarihleri arasında ikincisi düzenlenen HARAGI Fest 2019, gastronomi merkezi olarak bilinen Bask ülkesinde, zengin bir et ve ızgara kültürüyle öne çıkan Tolosa şehrinde gerçekleştiriliyor.

Euskadi’nin yani Bask ülkesinin ızgara ve et yemekleri ile meşhur şehri Tolosa ve Basque Culinary Center iş birliği ile düzenlenen HARAGI Fest, aralarında Mürver restoranın şefi Yılmaz Öztürk, gıda antropologu Tangör Tan ve Food in Life Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Sözen’in de bulunduğu, farklı ülkelerden gelen et ve ızgara konusunda uzman 20 şef ve basın mensubunu bir araya getirdi.
Basque Culinary Center’da düzenlenen paneller ile başlayan etkinlik, Bask ülkesinin ve tüm İspanya’nın ızgara cenneti olarak anılan, tarihi Tolosa kentindeki yemek programları ile devam etti.
İlk gün, ürüne odaklanma, ızgara teknikleri ve et yemeklerinin geleceğinin konuşulduğu panellerin ardından, akşam gerçekleştirilen “%100 Tolosa” başlıklı programda konuklar sırasıyla, Tolosa’nın en ünlü 4 et restoranı olarak bilinen; Botarri, Burruntzi, Casa Nicolás ve Casa Julián’da, Bask mutfağının en iyi örneklerini tatma imkânı buldu.

Etkinliğin ikinci gününde ise Bask dağlık bölgesindeki Forua şehrinde yer alan, Baserri Maitea Restaurant ziyaret edilerek, bölgeye özel, “tarihi açık ateş ızgaralarında” pişirilmiş yöresel et yemekleri tadımı yapıldı. 400 yıllık bir çiftlik evi olan Baserri Maitea, kullandığı ızgara ve özel pişirme teknikleri ile ünlü, oldukça sıra dışı bir restoran.

Etkinliğin son günü olan Cumartesi ise Tolosa’da düzenlenecek ızgara festivalinde, farklı ülkelerden gelmiş ve alanında uzman şefler, ızgara şovlarını gerçekleştirecekler. Tolosa’da bulunan restoranları ile bölgenin en ünlü et şefleri sayılan, Txomin Parrilla, Joxean Goya, Barriola Harategia’nın yanı sıra festivalde merakla beklenen yabancı isimler Uruguaylı şef Diego Pérez Sosa ve etkinlik için özel olarak Cağ Kebabı sunumu yapacak olan Şef Yılmaz Öztürk. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.