Dünyanın en önemli çikolata akademileri
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 25.04.2019 10:43:12

Dünyanın en önemli çikolata akademileri

Çikolata pastacılık sektörünün en önemli malzemelerinden bir tanesi. Dikkat edilmesi gereken teknik ve beceri gerektiren bir ürün. Bu hassasiyet ise çikolata ile alakalı eğitime gereksinim olduğunu ortaya çıkardı. Biz de dünyanın en iyi Çikolata Akademisi’ni sizler için derledik.

L’ecole Varlhona Brooklyn
Brooklyn’de  1989 yılında kurulan Varlhorna Çikolata Akademisi, Kuzey Amerika’daki şeflere çikolata ile alakalı tüm bilinmesi gerekenleri öğreten bir kurum.
Aynı zamanda birçok özel etkinliğin, workshopların gerçekleştiği tam anlamıyla bir kültür merkezi. 


 
 
Callebaut Akademi Wieze
25 yıldır Belçika’nın Wieze şehrinde hizmet veren Callebaut akademisi, çekirdekten çikolatanın son haline kadar tüm evrelerini inceleyen ve öğreten bir eğitim merkezi.
Aynı zamanda birçok zanaatkarı ağırlayan ve workshoplar düzenleyen okuldan her yıl bin kişi mezun olmakta.  


 
 
Academy of Pastry Arts
2010 yılında ilk Malezya’da kurulan ve yakaladığı başarı ile zincir bir eğitim akademisi haline gelen akademinin Asya’da birçok merkezi bulunmakta.
Bunlardan birkaçı; Malezya, Filipinler, Hindistan, Endonezya eğitimlerine devam ediyor. Singapur’da bu yıl içerisinde yeni bir akademi açacak.


 
 
Varlhona Paris
1989 yılında Frederic Bau ve Paul Bernard Bret tarafından Fransa’nın önemli bir şehri olan Tain l’Hermitage’da yer alıyor.
27 farklı eğitmen şefin görev aldığı okulda birçok eğitim, iş, çözüm olanakları, kurlar ve workshoplar düzenlenmekte.

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.