Kocaman Balıkçılık’tan Ege ahtapotlarıyla sağlıklı bir öğün
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 24.04.2019 11:43:53

Kocaman Balıkçılık’tan Ege ahtapotlarıyla sağlıklı bir öğün

Düşük kalorili ve protein deposu bir deniz canlısı olan ahtapot, demir açısından da oldukça bonkör. İçerisinde bol miktarda kalsiyum, potasyum ve fosfor içeren ahtapot, A, B ve C vitaminleri yönünden de oldukça zengin. Bu kadar sağlıklı bir besini söğüş olarak deniz mahsulü sevenlerle buluşturan Kocaman Balıkçılık, öğünlerde sağlığına dikkat edenlerin vazgeçilmezi oluyor.

100 gramı içerisinde 75 kalori ve sadece 0,2 gr yağ içeren ahtapot, kansızlık, yorgunluk ve zayıflığın sebebi olan demir açısından da oldukça zengin bir deniz canlısı. Kalsiyum, potasyum ve fosforun yanı sıra A, B ve C vitaminleri yönünden de oldukça zengin olan ahtapotun içerisinde omega-3 yağ asitlerine rastlamak da mümkün. Türkiye’nin işlenmiş su ürünleri  sektöründeki öncü markası Kocaman Balıkçılık ise ahtapotu bu kez söğüş olarak tüketicilerin beğenisine sunuyor.

Yüzde 100 Ege ahtapotları

ITQI üstün lezzet ödülünü 2 yıldız ile geçerek dünya şeflerinin beğenisini kazanan Kocaman Balıkçılık söğüş ahtapotu, 200 gramlık paketlerde satışa sunuyor. Salamura olarak imal edilen üründe, ahtapotlar belirli süre haşlanıyor ve ardından doğranarak paketleniyor. AB regülasyonlarına uygun olarak işlenen Kocaman’ın söğüş ahtapotuna, zeytinyağı eklenerek direkt tüketilebiliyor ya da, güveçte pişirilerek lezzetli bir ana öğüne dönüştürülebiliyor.  

Kocaman Balıkçılık’ın yüzde 100 Ege ahtapotlarını kullanarak hazırladığı söğüş ahtapotları tatmak isteyen herkes, Migros ve Carrefour’a giderek bu lezzete ulaşabiliyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.