Hilton İstanbul Bosphorus’un mutfağı deneyimli şef Savaş Özkılıç’a emanet
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 16.04.2019 09:33:04

Hilton İstanbul Bosphorus’un mutfağı deneyimli şef Savaş Özkılıç’a emanet

Hilton İstanbul Bosphorus, 1991 yılından bu yana Hilton’a bağlı otellerin mutfaklarında çeşitli görevlerde bulunan Savaş Özkılıç’ı ekibine kattı. Özkılıç, 11 Şubat tarihinden itibaren Hilton İstanbul Bosphorus’un Head Chef’i olarak göreve başladı. Biz de başarılı şefi yeni mutfağında ziyaret ettik ve hikâyesinden bundan sonraki projelerine kadar birçok konuya değindik.

Babası ve amcası uzun yıllar Hilton’da çalışan Özkılıç, daha beş yaşındayken babasını Hilton’da ziyaret ediyor. Bir gün o otelin mutfağında yer alma tutkusuyla çalışmalarına devam eden başarılı şefin Hilton macerası ise 1991 yılında başlıyor. Hilton’daki kariyeri uzun yıllara dayanan Özkılıç, “Mutfak benim için hep aşk olmuştur” diyor. 

“Benim için Hilton’un anlamı çok büyük”
“Hilton hayatımda hep oldu” diyen Özkılıç’ın Hilton Istanbul Bosphorus mutfağına girmesi 1991 yılında oluyor. Aynı yıl resmi olarak Hilton İstanbul Bosphorus’ta çalışmaya başlayan şef, “Geleneksel tarifler, modern sunumlar, mutfak düzeni ve tertibi, yönetim, doğru malzeme, doğru pişirme tekniği gibi tüm bilgileri hep burada öğrendim” açıklamalarında bulunuyor. Yıllar içinde farklı görevlerde çalışan Savaş Özkılıç 2007’de Hilton Istanbul Bosphorus’tan ayrılıyor ve Hilton ParkSa İstanbul’a geçiyor. 2007-2009 yılları arasında otelde Chef De Cuisine olarak görev alan Özkılıç, 2009-2011 yıllarında Conrad İstanbul Bosphorus’ta Executive Chef Yardımcılığı’na atanıyor. 2011 yılından itibaren 7 yıl boyunca Hilton Bakü’nün Executive Chef’liğini yürüten Özkılıç, son olarak Hilton Bakırköy’de Baş Aşçı olarak görev yapıyor. Hilton Istanbul Bosphorus’un kendisi için çok önemli bir yeri olduğunu vurgulayan Savaş Özkılıç, “Tekrar burada olmak çok anlamlı, Hilton Istanbul Bosphorus’un benim ve ailem için yeri çok kıymetli” diyor. 

Hilton Istanbul Bosphorus birçok farklı mutfak ve lezzeti sunmakta iddialı 
Birbirinden seçkin restoranlarıyla İstanbul otelciliğinde ikonik otellerden biri olan Hilton İstanbul Bosphorus, farklı konseptte restoranlarıyla da çizgisini her daim koruyor. Savaş Özkılıç, “Bir klasik olan Lalezar Meyhanesi uzun yıllardır İstanbul’un önde gelen mekânlarından. Geleneksel mezeler, zengin deniz ürünleri, ızgaralar ve ünlü Türk tatlılarını Hilton lezzet ve kalitesiyle sunuyoruz. Bir yıldır Lalezar’da gerçekleştirdiğimiz Yerel Mutfak Global Lezzet projemizle de hem kadınların ekonomik hayata katılımını destekliyoruz hem de misafirlerimize Türkiye’nin yöresel lezzetlerini tatma imkânı sunuyoruz. Öte yandan Bosphorus Terrace keyifli ambiyans ve manzarası eşliğinde Akdeniz mutfağından seçkin lezzetler sunuyor. Dubb Indian Bosphorus, İstanbul’da otantik Hint lezzetlerinin en iyi adresi olurken, Çin mutfağının en özel lezzet ve sunumlarını hazırlayan Dragon Restaurant da hem yerli hem de yabancı misafirlerin vazgeçilmezi” diyor. 

“Bu toprakların orijinal reçetelerini uygulamak ve dünyaya sunmak önemli”
Savaş Özkılıç, yaratıcılığı ile yeni sezonda Hilton İstanbul Bosphorus’un mutfağını daha da üst seviyeye taşımanın peşinde. Başarılı şef, geleneksel lezzetleri unutmadan dünya lezzet ve trendlerine de yer vermeyi önemserken, şimdiden proje hazırlıklarına başladığını belirtiyor. Türk gastronomisine değindiğimiz konuşmamızda açıklamalarda bulunan Savaş Özkılıç, “Bazı yemeklerimiz unutulmaya ve orijinalliğini yitirmeye yüz tutuyor, bunu önlemenin yolu reçetelere sahip çıkmaktır. Öte yandan, dünyaya ayak uydurmak için yaratıcı sunumlar ile bu orijinalliğe destek olmalıyız. Diğer yandan Türk aşçılığının dünyada hatırı sayılır bir yeri var. Çeşitli kurum ve kuruluşlarda çok samimi ve gayretli çalışmaları ile gelecek nesillere örnek projeler üretiyor. Altyapısı sağlam ve öğretici yönü olan şefler de otelcilik liselerinde belli gün ve saatlerde ders verebilirler. Yeni neslin kuvvetli yetişmesine katkıda bulunmak önemli.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.