Swissôtel The Bosphorus Istanbul’un ilk Türk Genel Müdürü: Uğur Talayhan
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 15.04.2019 09:46:16

Swissôtel The Bosphorus Istanbul’un ilk Türk Genel Müdürü: Uğur Talayhan

Çocukluktan gelen mutfak tutkusunu, genç yaşta çıktığı yurt dışında sayısız başarı ve ödülle perçinleyerek Türkiye’ye dönen bir istikrar. Bugün Swissôtel The Bosphorus, Istanbul’un Genel Müdür koltuğunda oturan ilk Türk, Uğur Talayhan. Bir araya geldiğimiz başarılı yönetici ile çocuk yaşta başlayan mutfak tutkusundan şefliğe adım attığı ilk güne, yurt dışında gösterdiği üstün başarılara ve genel müdürlüğüne kadar birçok konuya değindik.

Uğur Talayhan mutfak kariyerine 17 yaşında başlıyor. Sonrasında yurt dışına açılan başarılı yönetici, Londra’da önce Mutfak Şefi ardından Yiyecek & İçecek Müdürü oluyor. Daha sonra sırasıyla; Portekiz, Dubai ve Çin’de değişik yöneticilik pozisyonları ile devam eden Talayhan, kariyerinin ilk başladığı rotası İstanbul’a 21 yıl sonra, 2017’nin Haziran ayında dönüyor. 

“Annemin çok iyi yemek yapmasından ve herkesin yemeklerine hayran olmasından çok etkilendim”
Uğur Talayhan, “Annem o kadar iyi yemek yapardı ki büyük düğünlerde lezzetli yemek için kendisi çağırılır, çok büyük düğünlerin düğün yemeklerini yapardı. Bende onun yanında yardım ederken gördüm ki bir kişi binlerce kişiyi mutlu edebiliyor ve herkes onu seviyor ve saygı duyuyor, ben de neden olmasın ki diyerek öncelikle Tekirdağ Otelcilik Lisesi okuyarak kendime bir yol haritası çizdim“ diyor. 

“Her zaman kendimi geliştirdim, her zaman yoğun tuttum”
Talayhan ilk stajını beş yıldızlı Klassis Otel’de yapıyor. Liseyi bitirdikten sonra 1991 yılında Crowne Plaza Otel’de işe başlayan Talayhan’ın sonrasında 1996 yılında Avrupa macerası başlıyor. İlk on sene Londra’da bulunduğunu dile getiren başarılı yönetici, Londra’da Sheraton’da hem aşçı başı olup hem de hiç durmadan eğitimine devam etmiştir. Aynı sırada Türkiye Milli Aşçılar takımınında ve Londra Le Cordon Bleu’da ve Hotelympia’da eğitmen olarak da görev alıyor. Farklı ülkelerde çalışmanın önemine değinen Talayhan, farklı kültürler ve bu kültürlerin iş hayatıyla bütünleşmesinin kariyeri için çok önemli olduğunu belirtiyor. 

“Beni motive eden başarı ve ekip”
Talayhan, yaklaşık çeyrek asırdır farklı ülkelerde yakaladığı üstün başarılar ile sayısız ödüllerin de sahibi oluyor. Öyle ki başarılı yöneticinin bir projesi Londra’da bir kitaba dahi konu oluyor. Çin’de son olarak Managing Director olarak görev alan Uğur Talayhan, “Beni motive eden başarı ve ekip. İşim benim hayatım” diyor. 

“Swissôtel The Bosphorus’a ilk Türk baş şef ve Yiyecek&İçecek Direktörünü getirdik”
Uğur Talayhan, Swissôtel The Bosphorus’ta ilk olarak özgüvene ve pozitif enerjiye dayalı bir ekip oluşturuyor. Başarılı yönetici, “İlk yaptığım Swiss Gourmet’yi değiştirmek oldu. Gaja Roof’un isim hakkı bittiği için biz onu 16 Roof olarak çevirdik. Yine yorgun olan Les Ambassadors’u değiştirip Gabbro Resto-Bar olarak konumlandırdık. Swissôtel’e ilk Türk aşçı başı ve Yiyecek&İçecek direktörünü getirerek ve Swissôtel’i İstanbul’un en iyi adresi durumuna getirdik” ifadelerini kullanıyor.

“Otelcilikte trendsetter olmak istiyoruz”
Swissôtel The Bosphorus Istanbul’un geçen yıl pek çok başarılara imza atarken bu yolda üstüne katarak ilerleyeceğini dile getiren başarılı yönetici sözlerini şöyle sürdürüyor: “2018’de çıtayı çok yükselttik, 2019’da bu başarıların üzerine başka başarılar katarak devam edeceğiz. Bu da arka tarafta çok çalışmayı getiriyor. Tüm ekip olarak yine trendsetter olmalı ve öncülük etmeyi devam ettirmeliyiz. Hepimizin tek bir amacı var, ilk ve en iyisini yapmak.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.