Yıldız şefler gastronomi öğrencileri ile buluştu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 11.04.2019 18:24:00

Yıldız şefler gastronomi öğrencileri ile buluştu

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün ev sahipliği yaptığı “Şefler Atışıyor” başlıklı söyleşide, Swissotel The Bosphorus Hotel’in Executive Chef’i Ali Ronay, son Oscar töreninde yer alan Türk yemeklerini pişirmiş olan Spago Istanbul’un Executive Chef’i Cihan Kıpçak ve Youtuber Şef Esen Hünal, eğitimin mutfaktaki yeri ve önemine vurgu yaparak iyi bir şef olmanın gereklerini tartıştı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santralistanbul yerleşkesinde düzenlenen ve üniversitenin Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Dilistan Shipman’ın moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşi ile Türkiye gastronomi sahnesinin usta isimleri, geleceğin şef adayları ile bir araya geldi. 


Kariyerlerine başlangıç hikayelerini öğrencillerle paylaşan ünlü şefler Ali Ronay, Cihan Kıpçak ve Esin Önal, gastronomi sektöründe ilerlemenin zorlukları ve mutfaktaki gereklilikler üzerine yönlendirmelerde bulundu.  


Mutfak kariyerinin yanı sıra, YouTuber olma macerasını anlatan Esin Önal, restoran mutfağındaki çalışma ortamı ile çekim yaptığı mutfakta çalışmanın farklarını paylaştı. 

Öğrencilerin, Spago Istanbul’un Executive Chef’i Cihan Kıpçak’a en sık yönelttiği soru ise ABD’li şef Wolfgang Puck’ın daveti ile Oscar Ödül Töreni yemeğinde görev alış süreci ve hazırladığı menü üzerineydi.

Genç öğrencilerin en çok ilgi gösterdiği konulardan biri de Swissotel The Bosphorus Hotel’in Executive Chef’i Ali Ronay’ın, Chef Partner olarak yer aldığı Kitchen Guerilla platformu oldu. Yıldız şef, “Çağrılınca gidiyoruz!” dediği sıra dışı organizasyonu, “mutfakta kalıpların olmadığı, yaratıcı olabildiğim bir tecrübe” olarak adlandırdı. 


Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.