Lokanta Kru, Ege mutfağını Nişantaşı’nda yaşatıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.04.2019 11:24:01

Lokanta Kru, Ege mutfağını Nişantaşı’nda yaşatıyor

Lokanta Kru, Nişantaşı’nda Ege mutfağının en sade ve özgün temsilcisi oluyor. Yaklaşık beş ay önce hizmet vermeye başlayan mekân, adeta mahallenin ihtiyacını karşılamış durumda. Kruvasan İstanbul’un kurucusu Ufuk Ügümü tarafından hayata geçirilen Lokanta Kru, semtin en iyilerinden.

Nişantaşı’nın ara sokağında, Kruvasan İstanbul’un tam karşısında konumlanıyor Lokanta Kru. İç dizaynı ve lezzetleri ile gelenleri sımsıcak bir ortam bekliyor. Ufuk Ügümü, mekânın hikâyesinden şöyle söz ediyor: “Bu konsept dedemin vasiyeti idi. Dedem, ‘Oğlum bu sokaklarda Hünkar Lokantası’nın daha küçüğünü Ege mutfağı konseptinde yaparsan başarırsın’ demişti. Ben de bu vasiyeti yerine getirdim. Dolayısıyla burası ağırlıklı Ege mutfağı.”

“Mahallenin dükkânı gibi olduk” Lokanta Kru, Ege mutfağına özel otları, zeytinyağlıları ve klasik tencere yemekleri ile adından söz ettiriyor. Tazelik ise her zaman önceliği. Ügümü daha çok öğle saatlerinde yoğunluk olduğunu dile getirerek, “Keza akşamları da yoğunluğumuz devam ediyor. Piyasada mekânlar genellikle bu tür lezzetler sunduğu ve içki de verdiği zaman meyhaneye dönüşüyor. Burası biraz da öyle oldu. Ağırlıklı misafirimiz kadınlar. Öte yandan buraya rezervasyon yapıp, akşam gelip kişi başı 60 tl ödeyen de oluyor, 300 tl ile kalkan da. İnsanların tercihine bağlı. Mahallenin dükkânı gibi bir şey olduk. Evine paket alan dahi var. Sabahları ve öğlen kalabalık, hafta sonu ise sıra oluyor” diyor.

“Ege mutfağına özel klasik tencere yemekleri yapıyoruz” Lokanta Kru’da mutfak hazırlıkları bir gün öncesinden başlıyor. Aşağı katta hazırlık mutfağı ve yukarıda ise açık mutfak olduğunu belirten Ügümü, tüm işletmelerde açık mutfak olmasından yana. Aşçı ile birebir iletişimin misafir açısından daha sağlıklı olduğu görüşünde. Başarılı işletmeci Lokanta Kru’da yer alan lezzetlerden söz ederek, “Ege mutfağı, Ege otları, klasik tencere yemekleri yapıyoruz. Musakka var, ayvalı yahni de yapıyoruz. Osmanlı saray yemeklerine de yer veriyoruz, kuzu etli şevketi bostan da sunuyoruz. Yani neyin zamanı ise neyi buluyorsak onu yapıyoruz. Sıcak sebze yemeklerinden öte, oda sıcaklığında lezzetler daha çok tercih ediliyor. Bizim mutfağımız da bu trende çok uygun” açıklamalarında bulunuyor.

“Her güne özel farklı yemekler yapıyoruz” Ufuk Ügümü dededen kalma alışkanlık olarak haftanın yaklaşık dört günü ürün tedariki için hale gidiyor. Ege otlarını ise Dikili’den ve Altınoluk’tan temin ediyor. Menülerini hemen hemen her gün değiştirdiklerini ifade eden başarılı işletmeci, “Ürünlerimiz taze oluyor. Örneğin rokayı yerken bile anlıyorsunuz ürünün tazeliğini. Her güne özel farklı yemekler yapıyoruz. Öte yandan Lokanta Kru’nun dekorunu arkadaşım Tuğçe Güreş dizayn etti. Tam da istediğim gibi oldu. Gelenler Fransız kahvelerine benzetiyor” diyor. İlk göz ağrısı Kruvasan İstanbul’un karşısına yeni konsept ile Lokanta Kru’yu hayata geçiren Ufuk Ügümü, her iki işletme için de şubeleşmeyi düşünmüyor.

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.