New York’un üç yıldızı FoodinLife’ın kapağında: Daniel Boulud, Dan Barber ve Fredrik Berselius
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.04.2019 10:16:47

New York’un üç yıldızı FoodinLife’ın kapağında: Daniel Boulud, Dan Barber ve Fredrik Berselius

FoodinLife’ın bu ayki kapak konukları Amerika’nın üç önemli ismi; Daniel Boulud, Frederik Berselius ve Dan Barber oldu.

Gastronomi açısından oldukça önemli gelişmelerin yaşandığı yeni dönem, yoğun bir uluslararası etkinlik takvimi ile başladı. Türkiye’deki profesyonel yeme-içme sektöründe yaşanan yeniliklerin yanı sıra, uluslararası etkinlik ve gelişmeleri de bizzat yerinden takip ederek sektörün bilgisine sunmaya çalıştık. Ayrıca baharın gelişi ile birlikte arayışa giren lezzet tutkunları için en özel adresleri bir araya getirdik. Dünyanın en önemli fine-dining restoran sahnelerinden biri olan New York’un üç önemli şefi ise kapak konuklarımız oldu. Çiftlikten tabağa akımının öncülerinden Dan Barber, İskandinav mutfağının inceliklerini ABD ile buluşturan şef Fredrik Berselius ve dünya gastronomi arenasının en değerli otoritelerinden biri kabul edilen Daniel Boulud ile New York’ta bir araya geldik. İşte FoodinLife’tan bazı konu başlıkları... 
 
Bir Japon mutfağı gelenekseli: Suşi
Suşi, Japon mutfağının geleneksel lezzetlerinden. Ülkemizde de en çok tercih edilen Uzak Doğu yiyeceklerinden biri olan suşi, farklı kombinasyon ve formlarıyla iştah açan bir görüntü sergiliyor. Aynı zamanda çeşitliliğine, sosların farklılığına ve yeme stiline bakıldığında başlı başına bir kültür olarak karşımıza çıkıyor. Bir Uzak Doğu lezzeti olarak Türkiye’de de kendine yer bulan suşinin izini sürdük. En iyi suşi restoranlarını gurmelerimize sorduk. İşte suşinin en iyi adresleri…

Sokak lezzetleri bu adreslerde yaşatılıyor
Midye dolma, kokoreç, balık-ekmek, taco, burger ve dahası Türkiye’den ve dünyadan eşsiz sokak lezzetleri... Türkiye’de ve dünyada hemen hemen her sokakta bu leziz tatlardan birine rastlamak mümkün. Son dönemde ise bu özel lezzetler birbirinden başarılı şeflerin ellerinde orijinal tatlarıyla sunulmaya başladı. Biz de sokak lezzetlerini restoranlarına taşıyan o başarılı şefleri ve mekânlarını sizler için derledik.

Dondurmanın keyif veren adresleri
Dondurma yerken hissettiğimiz keyif ve aldığımız hazzı düşününce, şımarık bir çocuğa bürünmemek elde değil. Çocukluğumuzdan gelen belki de en güzel anların ve mutluluğun şahididir dondurma… Sıcak yaz günlerinin ferahlatan bu lezzetine dair ne çok hikâyeler biriktirmişizdir. İster kaşık kaşık ister külahında tercih edeni bulunan dondurmayı son yıllarda nerede yediğiniz belki de daha da bir önem taşıyor. Bizler de butik dondurmanın en özel adreslerini sizler için araştırdık.

Yıldız şeflerin restoran grupları
Uluslararası alanda başarı elde ettikten sonra, mutfağın dışına çıkarak restoran işletmeciliğine yönelen şeflerin sayısı hiç de az değil. Ancak dünya gastronomi sahnesinde öyle isimler var ki, yalnızca bu girişimlerinde başarıya ulaşmamış, adeta yatırımları ile birer restoran imparatorluğu kurmayı başarmışlar. Gastronomi sektöründeki kurumsallaşma neticesinde artan restoran grupları, farklı kültürlerin mutfaklarını, çeşitli konseptleri bir şehrin birçok noktasına veya dünyanın dört bir yanındaki farklı şehirlere taşıyorlar. Kurumsal restoran grupları ayrıca, yetenekli şeflere deneysel ve yenilikçi olabilecekleri de bir platform yaratıyor. Restoranlara global bir marka değeri katan bu büyüme sistemi pek çok girişimci şefin yöneldiği bir alan olsa da farklı yemek kültürlerinin bir potası diyebileceğimiz ABD, bu alanda bir adım önde. 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.