FoodinLife yeni sayısında dünyaca ünlü İtalyan şef Davide Oldani’yi kapağına taşıdı
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 12.02.2019 09:26:42

FoodinLife yeni sayısında dünyaca ünlü İtalyan şef Davide Oldani’yi kapağına taşıdı

FoodinLife yeni sayısı çıktı. Dünyada ve Türkiye’de gastronomi alanında yaşanan yeni gelişmeler, duayen isimler, genç yetenekler, lezzetlerinin yanı sıra köklü tarihi ile de fark yaratan mekânlar, yeni nesil lezzet durakları bu ay yine Foodinlife’ın radarında…

Birçok keyifli konu başlığını sayfalarına taşıdığımız yeni sayımızın kapak konuğu bu yıl dördüncü kez gerçekleştiğimiz Uluslararası Gastromasa Gastronomi Konferansı’nda ağırlamaktan memnuniyet duyduğumuz, yaratıcılığı ile İtalyan mutfağının adeta yoruma açık olduğunu kanıtlayan Michelin yıldızlı şefi Davide Oldani oldu.

Modern mutfağın haşarı çocuğu: Marco Pierre White
Marco Pierre White, dünya mutfağına yaptığı katkılar, sıra dışı mutfak stili ile dikkatleri üzerine çekiyor. Mutfakta olduğu kadar, kendi tarzıyla da adından söz ettiren başarılı şef, ismini kısa sürede Britanya’dan dünyaya duyuruyor. Gastronomi dünyasının haşarı çocuğu olarak bilinen White, aynı zamanda TV yüzü. 

Türk mutfağının yurt dışındaki temsilcileri
Restoran grupları, tanıtım ve markalaşma noktasında sağladıkları profesyonel desteğin yanı sıra, ek kaynak imkânları ile gerek bireysel olarak şeflerin gerekse de bizzat piyasanın gelişimine katkıda bulunan oluşumlar. Üstelik şube ve bayileşme konularında attıkları adımlar sayesinde restoran içeriğinin de birbirinden farklı ülkelerde tanıtımına katkı sağlıyorlar. Türkiye çıkışlı olarak yurt dışında mekân açan ve başarıya ulaşmış restoran gruplarından, Rüya, BigChefs, Emirgan Sütiş, Günaydın Et ve HuQQa yöneticileri ile yerli gastronominin yurt dışı temsili üzerine konuştuk. 

Dünyanın gastronomi sahnesi Paris’in klasik restoranları
Paris, kelimenin tam anlamıyla ‘restaurant’ kelimesinin icat edildiği, gezegendeki en ikonik gıda başkenti. Otantik Fransız yemeklerinin tadına bakmak isteyen yolcuların ilk duraklarından olmaya devam eden Paris, dünyanın en iyi restoranlarından bazılarına da ev sahipliği yapıyor. İşte Paris’in yemek dünyasını bugünkü haline getirmeye yardımcı olan klasik yeme restoranlarından bazıları. 

Enfes İtalyan lezzeti pizzanın en iyi adreslerini gurmelere sorduk
İncecik hamuru, peynir çeşitlerinden şarküteri ürünlerine kadar uzanan bol malzemesi ile pizza İtalya’dan dünyaya yayılan bir lezzet. Hazırlanışı pratik lezzeti ise dillere destan pizza, Türkiye’de de pek çok malzeme ile yapılabiliyor. Biz de İtalya’nın bu leziz yemeğinin Türkiye’deki en iyi adreslerini gurmelerimize sorduk. Ve daha pek çok keyifli konu sizleri bekliyor. Başarılı şefler ile kariyer öyküleri ve trendlere dair gerçekleştirdiğimiz röportajlar, sektör profesyonelleriyle bir araya geldiğimiz Masabaşı Sohbetleri, çeşitli dosya konuları ve daha birçok renkli içeriği Foodinlife’ın yeni sayısında bulabilirsiniz. 

 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.