Yunus Emre Enstitüsü, şef Ömür Akkor katılımıyla Macaristan’da Anadolu mutfak kültürünü tanıtıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 23.01.2019 18:18:26

Yunus Emre Enstitüsü, şef Ömür Akkor katılımıyla Macaristan’da Anadolu mutfak kültürünü tanıtıyor

Yunus Emre Enstitüsü, Macaristan’da mutfak diplomasisi kapsamında Türk mutfağı etkinlikleri düzenledi. Etkinliğe şef Ömür Akkor da katıldı.

21- 23 Ocak tarihleri arasında Macaristan’da düzenlenen Türk mutfağı etkinlikleri yoğun ilgi gördü. Yunus Emre Enstitüsü, şef Ömür Akkor’un katılımıyla Anadolu mutfak kültürünü Macaristan’ın iki büyük şehri Budapeşte ve Szeged’te yapılan etkinliklerle tanıttı. 21 Ocak’ta başlayan program üç gün sürdü.

Türkiye ile diğer ülkeler arasında dostluğun pekişmesi amacıyla 2009 yılından bu yana dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüsü’nün bu seferki durağı Macaristan oldu. Anadolu mutfak kültürünü tanıtıldığı organizasyon, şef Ömür Akkor’un sunumu ve atölye çalışmalarından oluştu. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ve ülkenin üçüncü büyük şehri Szeged’te 21-23 Ocak tarihleri arasında gerçekleşti.


Şefler ve gastronomi öğrencileri bir araya geldi
Workshop’ların da düzenlendiği organizasyonda aynı zamanda Macar gastronomi severler için seminerler de düzenlendi. Seminerde aynı zamanda gastronomi meraklılarına Şanlıurfa’dan başlayan 13 bin yıllık buğdayın hikayesi anlatıldı. Göbeklitepe etrafında yetişen ilk buğdaydan ise ekmekler yapıldı. Yunus Emre Enstitüsü aynı zamanda Macaristan’ın Szeged şehrinde, 1938 yılından beri faaliyet gösteren Fehertoi Halaszcarda es Panzio restoranında gastronomi öğrencileri ile bir araya gelerek hem Macar hem de Türk mutfağından enfes yemeklere imza attı.
 
Yunus Emre Enstitüsü
Yunus Emre Vakfı; Türkiye’yi, Türk dilini, tarihini, kültürünü ve sanatını tanıtmak; bununla ilgili bilgi ve belgeleri dünyanın istifadesine sunmak; Türk dili, kültürü ve sanatı alanlarında eğitim almak isteyenlere yurt dışında hizmet vermek; Türkiye’nin diğer ülkeler ile kültürel alışverişini arttırıp dostluğunu geliştirmek amacıyla 05.05.2007 tarihli ve 5653 sayılı kanunla kurulmuş bir kamu vakfıdır. 2009 yılında faaliyetlerine başlayan Yunus Emre Enstitüsünün yurt dışında 56 kültür merkezi bulunmaktadır. Kültür merkezlerimizde verilen Türkçe eğitiminin yanı sıra, farklı ülkelerdeki eğitim kurumlarıyla yapılan iş birlikleri ile Türkoloji bölümleri ve Türkçe öğretimi desteklenmektedir. 

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.