Geleceğin gastronomisi: Laboratuvarlarda üretilen wagyu biftekleri
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 20.01.2019 13:58:53

Geleceğin gastronomisi: Laboratuvarlarda üretilen wagyu biftekleri

1500$ değerindeki efsanevi Japon wagyu bifteği, yakın bir gelecekte gıda teknolojisi şirketi Just Meat’in çalışmaları sonucu çok daha ucuza mal edilerek, herkes için erişilebilir hale gelebilir.

Hücre kültürü, yani hücrelerin kontrollü laboratuvar şartları altında yetiştirilmesi süreci ile ilgili çalışmalar yürüten Just Meat, geçtiğimiz ay Japonya’nın en büyük wagyu sığırı yetiştiricilerinden Toriyama ile bir anlaşma imzaladı. Buna göre Toriyama çiftliğindeki herhangi bir kimyasal içermeyen ve yalnızca ot ile beslenen sığırlardan sağlanacak hücreler, California’daki Just Meat laboratuvarlarında tekrar üretilmeye çalışılacak.

Geleneksel wagyu bifteğine 1500 $ değerindeki lezzeti veren en büyük faktör, intra-musküler yağ oranları ve bu yağların 3 boyutlu yazıcılarla taklit edilmesi de oldukça güç. Klasik bir wagyu bifteğindeki yüksek umami seviyelerini yakalayabilmek için en az 3 nesil boyunca melez yetiştirme metodu ile büyütülen sığırların, yüksek irtifa ve değişken hava koşulları gibi yaşam koşullarının sağlanması gerekiyor. Yetiştiriciliğin, lezzet ve kalite üzerinde çok büyük etkisi olduğu bilinen wagyu bifteklerini laboratuvarda üretmek isteyen Just Meat’in işi hiç kolay değil.

Şu ana kadar kıymalık et üretimini başarılı bir şekilde yapan şirketin hedefi, yüzde yüz onaylı bir wagyu bifteği yaratabilmek. İki yıl kadar önce basit bir teori olarak görünen, hücre kültürü ile yetiştirilen et ve bitki proteini bazlı et ikameleri fikri, günden güne yaygınlaşarak gastronomi dünyasında yeni bir sayfa açmaya başladı bile. Geçtiğimiz hafta, ‘Impossible Burger 2.0’ adlı yüzde yüz hücre kültürü ile üretilen burger köftesi, Las Vegas’taki Tüketici Elektronik Fuarı’nda (CES) ‘En İyi Teknoloji’ ödülünü kazandı. 2018’in sonunda da yine bir Amerikan firması tarafından, dünyanın ilk laboratuvarda üretilen bifteği duyurulmuştu.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.