İngiliz mutfağının yeniden keşfi: Kirk Westaway
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 10.01.2019 09:31:50

İngiliz mutfağının yeniden keşfi: Kirk Westaway

Michelin yıldızlı şef Kirk Westaway, Singapur’da yer alan restoran JAAN ile İngiliz gastronomisinin en orijinal temsillerinden birine imza atıyor.

İngiltere’nin Güneybatı kıyısında, Devon’da küçük bir sahil kasabasında doğan Kirk Westaway, doğduğu kasabanın birinci sınıf ürün temini konusundaki önemli yeri sayesinde, yemeklerde kaliteli ürün kullanımının önemini genç yaşta öğrendi. Kaliteli ürün kullanımına olan tutkusu sayesinde her benzersiz bileşenin doğal lezzetini zenginleştiren teknikler oluşturmaya odaklandı ve bu onun mutfak tarzını belirleyen en önemli öğelerden birisi haline geldi. JAAN’ın felsefesini korumak için Şef Kirk, doğanın en iyi ürünlerine, mevsimsellik ve kaliteli üreticilerin becerilerini göz önünde bulundurarak saygı göstermeye devam ediyor.

Mutfak sevgisini çocuk yaşta annesi ile bahçelerinden topladığı sebzeleri pişirerek edindiğini söyleyen Kirk Westaway, yemek yapmaya olan tutkusunu ve birikimini dünyayı dolaşarak pekiştirdi ve bugün Michelin yıldızlı bir şef olarak Singapur’da yer alan İngiliz restoranı JAAN’ın başında bulunuyor.

JAAN’dan önce Latin Amerika’nın efsane şefi Alex Atala, Londra’daki Raymond Patterson ve Antonin Bonnet gibi dünyanın en iyi şeflerinden bazısı ile çalışma fırsatı yakalayan Kirk, yepyeni bir yaklaşım ile yorumladığı İngiliz mutfağını Singapur’da temsil etmeye devam ediyor.

“İngiliz mutfağının yeniden keşfi” adını verdiği mutfak stiliyle, doğduğu kasaba Devon’daki kökleri ile seyahatleri sırasında edindiği tecrübelerini bir araya getiren şef, Singapur’un fine-dining sahnesinde ve küresel gastronomi dünyasında orijinal bir yer edinmeyi başardı.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.