Gerçek İstanbullunun dönüşü: Pandeli
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 15.12.2018 10:42:22

Gerçek İstanbullunun dönüşü: Pandeli

İstanbul’un tadı, tarihi, kültürü, adabı ve temsilcisi niteliğindeki asırlık restoran, günümüzün ‘son İstanbul Beyi’ Pandeli orijinal ruhu bozulmadan yenilendi. Tarihi öykü kaldığı yerden devam ediyor…

1926 yılında Pandeli Çobanoğlu tarafından kurulan Pandeli Lokantası; Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Celal Bayar, Adnan Menderes, Kraliçe II Elizabeth, İspanya Kralı Juan Carlos, Kraliçe Sofia, Audrey Hepburn ve Robert De Niro gibi önemli isimleri ağırladı. Tarihi Mısır Çarşısı’nda konumlanan Pandeli Lokantası; Istanbul’a, ‘asıl’ ruhunu ve mutfağını hatırlatmak için tarihi kapısını şimdi yeniden aralıyor. 

 

Kentin öz ruhunu yaşatmayı amaçlayan Pandeli; Mısır Çarşısı’nın büyüleyici tarihi ambiyansında, tavanı kubbeli, ünü dünyaya yayılmış mavi çinilerle kaplı duvarları, kristal avizeleri ve beyaz masa örtüleri ile ‘İstanbul’un asıl ruhu bozulmadan günümüze ulaşsaydı bir İstanbul lokantası nasıl olurdu?’ sorusunun karşılığını veriyor.

 

Kültürü de mutfağı da çok katmanlı İstanbul’un sonsuz tarihini taşıyan ve yaşatan Pandeli menüsünde; “Kağıtta Levrek”, “Patlıcanlı Dönerli Börek”, “Hünkar Beğendi”, “Kuzu İncik” ve “Vişneli Tirit” gibi Pandeli’nin klasikleşmiş tatlarına yer verirken, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerini de yeniden yorumluyor. Pandeli’nin 20 yıllık şefi Abdullah Sevim, unutulmaz lezzetleri eski tadıyla misafirler ile buluşturmak için tekrar mutfağa girerken, Şef Bayram Karaçam ise kattığı yeni yorumlar ile Pandeli’nin menüsünü zenginleştiriyor.

 

Mutfağı, yemeği, asırlık ruhu ve ambiyansıyla Pandeli, haftanın her günü 11:30 – 19:00 saatleri arasında, İstanbul’un asıl ruhuna sahip çıkmak, taşımak ve devam ettirmek isteyenleri bekliyor. 

 

Pandeli, her akımın hızla tüketildiği, her hikâyenin hızla anlatıldığı bir dönemde, zamansızlığa ve yavaşlığa bir çağrı niteliğinde…

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.