Çikolatadan heykellerin ustası Amaury Guichon
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 04.12.2018 10:44:57

Çikolatadan heykellerin ustası Amaury Guichon

Uluslararası pastacılık dünyasının en etkili ve genç yeteneklerinden biri olan Amaury Guichon’un kendine özgün çalışmaları, profesyonel çevreler ve de özellikle sosyal medyadaki sunumları sayesinde yoğun ilgi görüyor. Fransız ve İsveç kökenli olan şef, 2017 itibariyle sosyal medyada en çok takip edilen pastry şefi konumunda.

Kariyerinin başında henüz 21 yaşındayken, Fransa’daki en genç pasta şefi olma unvanını elde eden Amaury Guichon, Victor & Hugo, Maison Lenotre ve Jean Philippe Patisserie gibi önde gelen pastacıların yanında çalıştı. Şimdilerde ise Las Vegas’ta yaşayan pasta şefi, özel danışmanlık yapıyor.

Genç yaşta saran çikolata tutkusu
Fransa’nın Haute-Savoie bölgesinde büyüyen Amaury, 14 yaşında mesleki eğitim almak için klasik okul eğitimini yarıda bırakarak, genç yaştan zanaatkarlığa ve yaratıcılığa ilgi göstermeye başladı. Amaury, Thonon-les-Bains’de 2 yıl aşçılık eğitimi aldıktan sonra pastacılık üzerine olan tutkusunu keşfederek, Cenevre’de 2 yıl daha pastacılık stajı yaptı. Bu süre boyunca da yerel çapta pek çok yarışmada aldığı unvan ve ödüller ve kabul edildiği burs programları sayesinde, uluslararası düzeyde önemli birçok şefin ilgisini ve takdirini kazandı.


Pastacılık üzerine olan tutkusunu yeni şeyler öğrenmeye olan açlığı ile pekiştiren Amaury, Paris’in en ikonik ve prestijli pastanelerinden biri olan Maison Lenôtre’de iki yıl daha, İleri Pastacılık Teknikleri eğitimi aldı. 2010 yılında MOF tarafından Fransa’nın en iyi çıraklarından biri olarak adlandırılan Amaury, bir yıl daha Lenôtre’de farklı pozisyonlarda çalışmaya devam etti. 2012 yılında ise ünlü Fransız Şef Yves Thuriès tarafından düzenlenen ve tecrübeli şeflere karşı yarıştığı bölgesel bir yarışma olan ‘Délices de la Méditerranée’yi kazandı.


ABD kariyeri ve çikolata heykeller
Ardından Paris’e geri dönerek Hugo & Victor’da ürün araştırma ve geliştirme bölümünün başına geçen Amaury, kariyerinde yeni bir döneme başlama amacıyla dünyaca ünlü Jean-Philippe Patisserie’den gelen teklifi kabul eder ve Las Vegas’ın yolunu tutar. 2017’ye kadar 4 yıl boyunca Chef de Partie olarak çalıştığı Jean-Philippe’teki tüm pastacılık ürünlerini yeniden düzenleyen Amaury Guichon, yarattığı eserleri sosyal medyada paylaşarak adından söz ettirmeye başlar.
Özellikle çikolatadan yaptığı heykellerin milyonlarca kişi tarafından beğenilmesi, genç şefin sosyal medyada yüz binlerce takipçi kazanmasına ve tanınmasına olanak sağladı. Jean-Philippe’ten sonra kendi danışmanlık şirketini kuran Amaury, profesyonel mutfaklara danışmanlık hizmeti veriyor ve dünyayı dolaşarak Masterclass ve workshop etkinliklerine katılıyor. Eserleri için, daha önce yapılmamış şeyleri yaratmayı amaçladığını ifade eden Amaury ayrıca, saat, pusula, gramafon gibi günlük eşyaların çikolatadan heykellerini yaparak aklı şaşırtmayı sevdiğini söylüyor.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.