Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Alex Atala Gastromasa’ya damga vurdu
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 18.11.2018 15:53:01

Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Alex Atala Gastromasa’ya damga vurdu

Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Alex Atala: "Yaratıcılık kimsenin daha önce yapmadığı bir şeyi yapmak demek değildir."

Dünyaca ünlü iki Michelin yıldızlı şef Alex Atala’nın Gastromasa sunumundan: “30 yıldır profesyonel şef olarak çalışıyorum. Brezilya malzemelerini kullanıyorum. Belkide Brezilya’nın yüzde 90’ı benim yaptığım lezzetleri bilmiyordur. Ama beni daha çok korkutan şey şu. Dünyada kaç kişi bir portakal ağacını tanıyabiliyor. Yaratıcılık kimsenin daha önce yapmadığı bir şeyi yapmak demek değildir. İnovasyonlar yapıyoruz. Benim için inovasyon yaratıcılık artı faydadır. Biz gıda zincirindeki en güçlü temsilcileriz. Ama bir mesaj da verebiliriz. Şefler farkındalık yaratmak için inovasyon yaratabilir. Eskiden insanlar şehirleri müzeleri görmek için ziyaret ediyorlardı ama şimdi yemek için ziyaret ediyorlar. Benim için tat önemli. Nereye giderseniz gidin o yeri hissettiğiniz tatla ilişkilendireceksiniz.”

************************************************************

The most famous Michelin star Alex Atala: “I have been working as a professional chef for 30 years. I use Brazilian ingredients. Maybe 90% of Brazil doesn’t know the tastes I make. But here’s what scares me more. How many people in the world know about an orange tree? Creativity doesn’t mean doing something no one has done before. We’re innovating. Innovation is a plus for me. We are the strongest representatives in the food chain. But we can give you a message. Chefs can create innovation, to create awareness. People used to visit the cities to see museums, but now they visit to eat. Taste matters to me. Wherever you go, you will associate that place with the taste you feel.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.