LUX* Bodrum Resort&Residences’da sonbahar lezzetleri misafirlerle buluşuyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 07.11.2018 09:38:42

LUX* Bodrum Resort&Residences’da sonbahar lezzetleri misafirlerle buluşuyor

LUX* Bodrum Resort & Residences, Bodrum’un en özel koylarından Adabükü’nde eşsiz bir tatil fırsatı sunarken gurmelere hitap eden lezzetleriyle de misafirlerinin damaklarında iz bırakıyor. LUX* Bodrum Resort & Residences menüleri, Şef Zülfikar Demirci tarafından hazırlanıyor. Sonbahar ve kış aylarında da otel misafirlerine fark yaratan lezzetler sunan şef ile yeni sezon hazırlıklarını konuştuk.

Lise yıllarında yaz tatillerinde Bodrum’a gezmeye giden şef bir anda kendini mutfak tutkusuyla baş başa buluyor. Lise eğitimini tamamladıktan sonra Bodrum Türkbükü’nde o yılların en popüler oteli ve yabancı şefi olan Maça Kızı Otel’de Aret Sahakyan ile profesyonel mutfak hayatıma güçlü bir adımla başlıyor. Arından Kempinski Bodrum Barbaros Bay otele geçiş yapan Zülfikar Demirci, kariyer sürecini şöyle anlatıyor: “Ünlü şef Alain Passard ile 1,5 yıl ve Dead sea Kempinski Ishtar 10 ay çalışma fırsatı buldum. Sonrasında Dedeman Grubu’nda mutfak şefi pozisyonunda görev yaptım. Adana Sheraton ve Saray Bosna Marriott Oteli deneyimlerimin ardından Türkiye’ye döndüm. Nikki Beach Bodrum’da 2 yıl mutfak şefi görevi yaptım. Mart 2018’den beri LUX* Bodrum’da executive chef olarak çalışmaya devam ediyorum kişisel, kültürel ve mesleki gelişim için şimdiye kadar 24 farklı ülkeyi gezdim.”
 
LUX* Bodrum Resort&Residences’ta gün organik lezzetler ile başlıyor
LUX* Bodrum Resort&Residences’ta sabah kahvaltısı organik yumurta, karakovan petek balı, dumanı üstünde ekmek ve kruvasan çeşitleri ile başlıyor. Demirci, restoranları hakkında şu bilgileri aktarıyor: “Beach Rouge isimli restoranımızda Bodrum’un klasik Beach menülerinden hem lezzet hem sunum olarak çok farklı bir mutfak tarzımız var. Lezzetli, serinletici, çıtır, olabilecek mümkün olan her şeyin sunumu yapıyoruz, kendi bahçemizden kullandığımız ürünlerle hazırladığımız en çok beğeni aldıklarımız. Stella İtalian, klasik İtalyan mutfağı dışında, hafif ve misafirlerin anılarında kalacak lezzetler yarattığımız, sonsuz gün batımı olan açık mutfak konseptli bir İtalyan restoranı.” Şefin aktardığı bilgilere göre Bodrum Blue Seafood ise denizin kıyısında dalga sesleri eşliğinde Bodrum mezeleri, taze balık, taze ıstakoz havuzu ile benzersiz bir deneyim sunuyor.
 
“Ürünlerin yerli olmasına büyük önem veriyoruz”
Otel arazisi içerisinde bulunan chef garden alanında yetiştirdikleri organik çilek, nane, biber, domates, patlıcan, acur, kabak, karpuz, kavun ve taze baharat çeşitlerini misafirlerine dalından toplayarak servis ettiklerini belirten şef, “Ayrıca bölgemizde bulunan köylere giderek taze meyve ve sebzeler kontrolümüz sonrasında satın alımını yapmaktayız. Şirket politikamız gereğince mümkün olan ürünlerin tamamının yerli olmasına çok önem veriyor ve çalışmış olduğumuz partnerlerimizi bu konuda destekliyor ve ürün tedariki konusunda teşviklerde bulunuyoruz” diyor.
 
“Taze ve en doğal ürünleri tercih ediyoruz”
Şef, ürün tercihleri ve pişirme teknikleri ile ilgili olarak ise şu bilgileri aktarıyor: “Kahvaltıda, birkaç çeşit yerine en güzeli olan yeşil kalamata kırma ve misket zeytini servis ediyoruz. Ekmek çeşitleri olarak sade ve çıtır, soğanlı, çavdarlı, yeşil zeytinli, cevizli olanlar ve gluteen free en çok tercih edilenler. Et çeşitlerimiz tamamen taze ve çıralı, etlerde iyotlu tuz ve sos kullanmıyoruz. Makarnalarımız ev yapımı, ahşap karma kabında yoğurup dinlendirip doğal olarak şekillendirip kesiyoruz. Bodrum’da görmeye alışık olduğumuz vitrin balıklarından ziyade küçük kayıkçıların yakaladığı ne varsa onları, özellikle balıkları pulları üzerindeyken 0,1 asit zeytin yağı ile hafif yağlayıp taze bahçe baharatlarımızda marine edip, pişirmek çok daha lezzetli ve eğlenceli.”
 
 
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.