Büyük Kulüp seçkin restoranlarıyla geleneksel dokuyu koruyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 04.11.2018 12:51:47

Büyük Kulüp seçkin restoranlarıyla geleneksel dokuyu koruyor

Türkiye’nin en eski sosyal kulübü olma özelliği taşıyan Büyük Kulüp, bugün yaklaşık 8 bin üyesine hizmet veriyor. 1882 yılında kurulan bu sosyal yapı, içerisinde birbirinden seçkin restoran ve cafe’leri ile dikkat çekiyor. Üyeleri haricinde halka kapalı olan kulübün restoran konseptlerini executive chef’i Mehmet Siriş’ten dinliyoruz.

Bünyesinde tenis court’ları, havuz gibi çeşitli spor alanları bulunan Büyük Kulüp, birbirinden seçkin restoranlara da ev sahipliği yapıyor. Günde yaklaşık 2 bin kişiye hizmet verebilen kulüp çok yönlü yapısıyla en seçkin kulüpler arasında başı çekiyor. Büyük Kulüp Executive Chef’i Mehmet Siriş menülerini geleneksel dokuyu bozmadan hazırladıklarını belirterek, “Üyelerimiz ve misafirlerimizin memnuniyetini her zaman ön planda tutuyoruz. Bu bakımdan malzemelerin kaliteli olması bizim için önem arz etmektedir” diyor.

 

“Mevsimsel ve geleneksel resitallerimiz bulunuyor”

Mehmet Siriş, mesleğine daha lise yıllarında Güneydoğu’nun lezzetli yemeklerini keşfederek yola çıkıyor. Daha sonra yurt dışına çıkan usta şef; Alain Ducasse, Roger Verce, Poul Bocuse ve Gualtiero Marchese gibi dünyanın saygın şefleri ile çalışma imkânı buluyor. Siriş daha sonra Türkiye’ye dönüyor ve farklı otellerde executive chef olarak kariyerine devam ediyor. Yıllar içindeki deneyimini bugün Büyük Kulüp ile taçlandıran Mehmet Siriş, kulüpte yer alan restoranlardan söz ediyor: “Yazlık ve kışlık mekânlarımız için hazırlanan mevsimsel ve geleneksel resitallerimiz bulunuyor. Öte yandan Akdeniz konsepti ile hizmet veren Cafe d’Orient restoranımızın yanı sıra; Baron ve Safran olmak üzere iki ana restoranımızın menüsü ise gelenekseller lezzetlerden oluşuyor.”

Yeni sezon hazırlıkları

Başarılı şef yurt dışında katıldığı sayısız uluslararası gastronomi, yarışma ve etkinliklerde ülkemizi hakem statüsünde başarı ile temsil ediyor. Siriş, ayrıca Star Diamon ödülüne de sahip. Büyük Kulüp bünyesinde yer alan Cafe d’Orient restoranının menü hazırlıklarından söz ediyor ve yeni sezonda menüye dahil olacak lezzetleri sıralıyor: “Venezia usulü sardalya, ahtapot carpaccio, vitello tonnato, güveçte scamorza peynirli mini köfte, kızarmış kabak topları, limonlu ricotta kek ve günün  specialleri menümüzde yer alan lezzetlerimiz oluyor.” 

 

Büyük Kulüp, ürün tedarikini globalleşen Türkiye şartları ve standardına uygun olarak kalite yönetmeliği çerçevesinde sıkı bir iletişim ve pazar araştırması sonucunda gerçekleştiriyor. Mehmet Siriş menüde en çok tercih edilen lezzetlere değinerek, “Günün special’leri arasında yer alan ve en çok rağbet gören exotic riviera salatası ve tam bir kış yemeği olan Uzak Doğu lezzeti tom yam çok rağbet görüyor” diyor. 

 

“Az personel ve kalitesiz malzeme ile standardı yakalamak zorlaşıyor”

Büyük Kulüp kalite yönetmeliği ve modernizasyonu ile dünya standartlarını yakalamayı hedefliyor. Siriş son olarak Türk gastronomisinin gelişimi hakkında şunları söylüyor: Globalleşen dünya şartlarında Türk gastronomisi ne yazık ki hak ettiği düzeyde değil. Her geçen gün daralan pazar payı, işletmeleri sıkıntıya sokuyor dolayısı ile personel giderleri söz konusu oluyor. Az personel ve kalitesiz malzeme ile standardı yakalamak veya usta yetiştirmek zorlaşıyor. Ancak bizim kulüp üyelerimizin tamamı üst segment misafir profilinden oluştuğu için servisimiz birinci sınıf. Kaliteli ürünlerimiz ile misafirlerimize hizmet veriyoruz. Bu da bizi son derece mutlu ediyor.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.