Hisar Buselik enfes mezeleri ve manzarasıyla en sıcak sohbetlere eşlik ediyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 04.11.2018 12:47:30

Hisar Buselik enfes mezeleri ve manzarasıyla en sıcak sohbetlere eşlik ediyor

Hisar Buselik, tıpkı adını aldığı makam gibi zarif, hayat dolu ve duygusal karaktere sahip. Eşsiz bir manzaraya eşliğinde hem Anadolu Hisarı manzaralı, hem de Boğaz’a dökülen Göksu Deresi’nin kenarında yerini alıyor. BigChefs markasının bünyesinde hayata geçirilen Hisar Buselik’i BigChefs Kurucu Ortağı ve CEO’su Gamze Cizreli’den dinliyoruz.

Hisar Buselik’te tepeden sarkan sıra sıra dizili ampuller, bembeyaz masa örtüleri, lezzetli mezeler ve tabii ki eskimeyen Türk Sanat Müziği, bu mükemmel manzarada en sıcak sohbetlere eşlik ediyor. Gamze Cizreli yola çıkarken amaçlarının meyhane kültürünü günümüze uyarlamak olduğunu ve bu sentezi çok iyi gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Menümüzde mevsimine uygun küçük değişikliklerle misafirlerimize beğendikleri lezzetleri sunmaya devam edeceğiz” diyor.

Diyarbakırlı bir ailenin kızı olan Gamze Cizreli, misafir ağırlama ve yedirme geleneğinden geliyor. Bu sektöre girmenin hayali olduğunu, daha genç yaşlarda anlıyor. Ortağı ile beraber 90’lı yılların başında Ankara’nın ilk kafesi olan Cafemiz’i hayata geçirdikten sonra, pastane zinciri Kuki ve Uzakdoğu mutfağı QuickChina markalarını yaratıyor. 2006 yılında ise tüm markaları geride bırakarak yoluna tek başına devam etmeye karar veriyor. Ve şuanda 3 bine yakın çalışanı ve 57 şubesi bulunan BigChefs markasını kuruyor.

“Eski meyhane kültürüne yeni bir soluk kazandırmak istedim”

Gamze Cizreli Hisar Buselik’in hikayesinden şöyle söz ediyor: “Oldum olası meyhane kültürünü çok sevmişimdir. Türk yeme-içme geleneğinde her zaman ayrı yeri bulunan meyhanelerin kendine has bir dili, sıcaklığı, en önemlisi de yaşanmışlığı olduğuna inanırım. Bu inanç ile eski meyhane kültürüne yeni bir soluk kazandırmak istedim. Eşsiz manzaralı bir ortamda bu duyguyu tüm meyhaneseverlere de yaşatabileceğimize inanarak, Hisar Buselik serüvenine başladım.”

Hisar Buselik’in menüsünde usta şeflerin, yöresinden en taze ve doğal malzemelerle hazırladığı reyhanlı haydari, muhammara, badem ve fıstıklı Girit ezmesi, çıtır marine enginar, kağıtta boşnak eti gibi her biri birbirinden leziz ve değişik mezeler yer alıyor. Ayrıca şalgam buzlamasıyla servis edilen gavurdağı salatası, Tire’nin eski meyhanelerindeki tarifle hazırlanan ızgara köfte, Antakya’ya has çökelek peyniri ile lezzetlenen Antakya sürk çökelek salatası gibi birbirinden özel ve yöresel lezzetler ikram ediliyor.

“Ürün tedarikinde önemli nokta mevsimsel geçişler ve ürünün bulabilirliği”

Gamze Cizreli, Menüleri belirlerken dikkate alınan kriterlerinin öncelikle misafirlerin beklenti ve talepleri olduğunu belirterek, “Öncelikle, şeflerin belirlediği yeni menüye göre tedarik edilecek ürünler netleştiriliyor. Bu ürünleri, en taze ve hızlı şekilde şubeye ulaştırılacak tedarikçilerle anlaşılıyor. Ayrıca, ürün tedariki konusunda en önemli nokta, mevsimsel geçişler ve ürünün bulunabilirliği oluyor” diyor.

 

En sevilen lezzetler

Meyhanede misafirlerin en çok tercih ettiği lezzetler arasında badem ve fıstıklı Girit ezmesi, vişneli kaymaklı pancar, fırında otlu levrek, karides saganaki, güveçte kokoreç ve güveçte çoban kavurma, çıtır kabak kızartma, patlıcanlı atom ve yaprak ciğer geliyor.

 

“İkinci şubemizi Şişhane’de Tünel Residence Teras’ta açmaya hazırlanıyoruz”

Başarılı işletmeci, amaçlarının misafirler için en doğru lokasyonlarda bulunabilmek ve modern meyhane kültürünü yayabilmek olduğunu dile getirerek, “Hisar Buselik’i büyütmeyi amaçlıyoruz. Hatta ikinci şubemizi Şişhane’de Tünel Residence Teras’ta açmaya hazırlanıyoruz” diyor ve Türk gastronomisi hakkında düşüncelerini şöyle ifade ediyor: “Gastronomi, Türkiye ekonomisinin potansiyeli en yüksek alanlarından biri. Türkiye gastronomi sektörünün dünyada istenilen konuma gelmesi için devlet, STK’lar ve bizim gibi işletmeciler el ele doğru bir yol izlememiz gerekiyor.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.