Japon mutfağının iddialı lezzetleri Miyabi’den çıkıyor
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 03.11.2018 13:23:20

Japon mutfağının iddialı lezzetleri Miyabi’den çıkıyor

Miyabi, 2013 yılında üç ortak tarafından Akatlar’da hayata geçiriliyor. Kısa sürede beklenenin üzerinde bir başarı elden eden Miyabi, bir senenin sonunda sevilen bir marka olarak adından söz ettiriyor. Japon mutfağı ağırlıklı hizmet veren restoran Thailand ve Çin mutfağından da lezzetler sunuyor. Bugün İstanbul’da en fazla sushi çeşidine sahip Uzak Doğu mekânlarından biri olan Miyabi’yi kurucu ortağı Yüksel Akkök’ten dinliyoruz.

Yaklaşık 12 senedir otel ve restoranlarda çalışmalarını sürdüren Yüksel Akkök’ün Uzak Doğu mutfağıyla macerası 2000 yılında başlıyor. Zaman içerisinde Uzak Doğu mutfağı konusunda uzmanlaşıyor ve bu deneyimini Miyabi ile taçlandırıyor. Başarılı işletmeci bilgi ve birikimlerini ortaya koyarak büyük bir heyecanla Miyabi Sushi’yi açmaya karar verdiklerini belirterek, “Miyabi’yi kurarken amacımız butik hizmet sunmaktı. Miyabi’nin çok yalın, sade bir konsepti var. Misafirlerimiz burada şıklık değil lezzet arıyor. Çok sade bir dekorumuz ve loş bir ışığımız var. Lezzet olarak oldukça iddialıyız. Miyabi’de her damak tadına uygun lezzet bulmak mümkün” diyor. 

 

Miyabi her sezonda değişikliğe gidiyor ve menülerine yeni tatlar ekliyor. Bu sezonda da yepyeni lezzetler ile misafirlerinin karşısına çıkan restoranda, birbirinden leziz sushi’ler sevenlerini bekliyor. Chicago, santana ve tusunami roll, yeni rollar arasında yerini alırken, başlangıçlarda ise mercan carpaccio ve one pan salmon bulunuyor. 

 

“Menü hazırlıklarında misafirlerimizin yorumlarını dikkate alıyoruz”

Miyabi’de menüler büyük bir özenle hazırlanıyor. Misafirlerin yorumları menü hazırlıkları sürecinde en önemli belirleyici unsurlardan biri oluyor. Akkök menü çalışmalarından bahsederek, “Menülerimizi hazırlarken öncelikle lezzete önem veriyoruz. Gelen misafirlerimizi tek tek dinliyoruz. Misafirlerimizin yorumlarını şeflerimizinki ile beraber tartışarak bir fikirde anlaşıp hazırlıklarımıza başlıyoruz. Öte yandan her yıl şeflerimiz bir ay kadar yurt dışına gidiyorlar. Buradaki favori lezzetleri farklı trendleri araştırarak döndüklerinde bizimle paylaşıyorlar. Tabii bu da menümüze renkli tatlar katıyor. Tadımlar ve sunumlarla nihai haline ulaşıyor” diyor. 

 

En sevilen lezzetler

Miyabi’de başlangıçlarda carpaccio ve soslu karides en çok tercih edilenler arasında yer alıyor. Öte yandan crazy roll, lobster dynamite roll, ninja roll, rock’n roll ve yummy yummy roll restoranda en çok sevilen lezzetler oluyor. Yüksel Akkök ürün tedariki konusunda nasıl bir yol izlediklerini şöyle anlatıyor: “Ürün tedariki konusunda zaten restoranların çalıştığı belli başlı tedarikçiler oluyor. Biz de bilinen kaliteli tedarikçilerle çalışıyoruz. Bunların dışında bizim ayrıca kendi tanıdığımız kalitesinden emin olduğumuz Koreli bir şefin firmasından da ürün temini yapıyoruz. Soğuk hava dolaplarımız mevcut. Bazı ürünlerde stoklu çalışıyoruz. Balıklarımız günlük geliyor. Özellikle bu konuda oldukça hassasız.”

 

“Şefler gerekli ürünleri yeteri kadar tedarik edemiyor”

Miyabi çok kısa zamanda İstanbul’da önemli bir marka olarak yerini alıyor. Ciddi sayıda müdavimleri bulunan mekân, gelecekte daha fazla kitleye markayı tanıtmayı hedefliyor. Türk gastronomisinin son yıllarda çok geliştiğine de değinen başarılı işletmeci sözlerine şöyle son veriyor: “Türk gastronomisinde tek sorun şeflerin gerekli ürünleri yeteri kadar tedarik edememeleri. Öte yandan İstanbul Anadolu yakasından ve Ankara’dan çok fazla franchise teklifi alıyoruz. Şu an ki mevcut ekonomik durumda büyümeyi çok fazla düşünmüyoruz.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.