Lezzet dünyasına yepyeni bir soluk: The Steeve by İsmet Saz
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 03.11.2018 13:20:10

Lezzet dünyasına yepyeni bir soluk: The Steeve by İsmet Saz

The Steeve by İsmet Saz, Kanyon’un lezzet dünyasına ayrıcalıklı bir tarz getiriyor. Mekân her zevke ve damak tadına hitap eden tatları ve özel sunumları ile şehrin yeni gözdesi oluyor. Türkiye’de bir ilk olan, mutfak ve yemek deneyimini farklılaştırmayı hedefleyen restoranı işletme sahibi ve aynı zamanda şefi İsmet Saz’dan dinliyoruz.

İsmet Saz gastronomi alanındaki tecrübe ve yaratıcılığını özgürce ifade edebilmek adına mutfağa sektörüne adım atıyor. Gastronomi eğitiminden sonra ilk çalışmasını Four Seasons’ta sürdüren başarılı şef, daha sonra ünlü şef Carlo Bernardini ile birlikte Decanter Wine Bar Nişantaşı’nda çalışıyor. Ardından Circus Restaurant Nişantaşı’nın açılışını yapıyor. Sorasında sırasıyla Ulus 29, Panini Restoranları, Kemer Country & Golf Club’ta çalışmalarını sürdürüyor. Birikimini yurt dışı ile taçlandırmak isteyen şef, Amerika macerasına atılıyor ve Marriott Providence RI, Aperitif Group NYC, 2 Michelin yıldızlı Gordon Ramsay at London NYC’e sous chef olarak devam ediyor. Aynı zamanda Halikarnas Brooklyn, Turks & Frogs Group NYC ve Savann NYC restoranlarına da danışmanlık yapıyor.

Menümüzde daha çok İspanyol mutfağı yer alıyor

“Steeve benim Amerika’da yaşadığım dönemdeki takma ismimdi” diyen başarılı şef, mekânın hikayesinden şöyle söz ediyor: “İnsanlar İsmet diyemedikleri için bana Steeve diye hitap etmeye başlamışlardı. Daha sonra halkın çocuğu Steeve halkın yemeğini yapsın diye bir hikayesi oluştu Steeve’in”

Herkese hitap eden bir konsept

The Steeve by İsmet herkese hitap eden, iyi yemek konseptine sahip. Yüz kişilik kapasitesi olan restoranda ürünlerin yüzde 90’ını lokal ürünler oluşturuyor. Steeve aynı zamanda hem cebe hem göze hem de damağa hitap ediyor. İsmet Saz menüde yer alan lezzetlere dair bilgiler vererek, “Menümüzde daha çok İspanyol mutfağı yer alıyor. Örneğin chilicon carne, Türkiye’de çok az sayıda yerde yapılıyor. Öte yandan kokorecin biraz silüeti değişti. Hamsiye yeni bir tat getirdim. Tabii ki risotto makarna vazgeçilmezimiz” diyor.

“Projelerimden bir tanesi Steeve’in gelişmesi”

The Steeve her zaman taze ve günlük malzeme kullanmaya özen gösteriyor. İsmet Saz deyince akla dana welligton, trüflü risotta ve ahtapot salatası geliyor. Restoran ürün tedarikini ise iki üreticiden temin ediyor. Şuan iki proje üzerinde çalıştığını belirten Saz, “Projelerimden bir tanesi Steeve’in gelişmesi ve bu sistemin kendi kendine ilerlemesi diğeri ise gelecek yıl bir sürpriz olabilir” diyor. 

“Lezzet odaklı olunursa daha iyi işler ortaya konulabilir”

İsmet Saz aynı zamanda G2M firmasında “Kanal Pazarlama Müdürü” olarak çalışıyor ve sonrasında “İsmet Saz Hot” isimli kitabını çıkarıyor. 2016 senesinde ise  Türkiye’nin en iyi şefi seçiliyor. Son olarak Hürriyet Gazetesi’nin oluşturduğu İncili Gastronomi Kurulu’ndan üç incinin sahibi oluyor. Halen TV programını sürdüren başarılı şef, birçok firmaya danışmanlık hizmetleri yanında catering hizmeti de veriyor.

İsmet Saz son olarak Türk gastronomisinin gelişimiyle ilgili şunları söylüyor: “Bu gelişime en büyük örnek ülkede 86 tane yemek okulunun olması. Ama en büyük hata iyi şeflerle ortak bir noktada buluşulmuyor. Bu sektörü bilen insanın bakış açısı çok daha farklı oluyor. Para değil lezzet odaklı olunursa çok daha iyi işler ortaya konulabilir.”

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.