İyi yemek ve hoş ambiyansın buluştuğu nokta: Mitte
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 03.11.2018 13:13:34

İyi yemek ve hoş ambiyansın buluştuğu nokta: Mitte

Mitte, misafirlerinin damaklarına, ruhlarına ve kulaklarına ayrıcalıkla dokunuyor. Circle Group tarafından satın alınan mekân, yepyeni haliyle misafirlerine eşsiz anlar yaşatıyor. Mitte’nin yönetici ortağı Yusuf Çavdar, “Mitte’yi devraldıktan sonra hikayesini en baştan yazmak, dünyasına daha anlamlı dokunuşlar katmayı hedefledik” diyor.

Şehrin, lezzetin, keyfin ve eğlencenin merkezi Mitte ismini Almancadaki “merkez” kelimesinden alıyor. Hikayesi yeniden yazılan mekân, iyi yemek ve iyi ambiyansın hakim olduğu konseptiyle şehrin gözde mekânı oluyor. Restoranın iç ve dış cephesi ünlü mimar Sami Savatlı tarafından dekore ediliyor. Mutfak konseptlerinden bahseden Yusuf Çavdar, “Yemek konseptimizi executive chef’imiz İrem Esen ile yarattık. Menümüzde Uzakdoğu’dan Hindistan’a uzanan dünya mutfağının çok özel lezzetleri yer alıyor” diyor.

 

“Akşam yemeğimiz Asya lezzetlerinden oluşuyor”

Dünyanın birçok ülkesinde profesyonel şeflerden eğitim alan Mitte mutfak ekibi; Japonya, Endonezya, Çin ve Hindistan mutfaklarını içeren geniş yelpazeye sahip bir menü oluşturuyor. Menü planlaması sürecinde Endonezya Bali’de, Ukrayna Kiev’de ve Sırbistan Belgrad’da, her bir tabak için işini çok iyi yapan şefler ve restoranlarla akıl birliği yaparak yol haritasını çiziyor. Her gün taze hazırlanan mezeler, salatalar, ana yemekler ve tatlı büfesiyle misafirlerini ağırladıklarını dile getiren Çavdar, “Tüm bu çalışmaların sonucunda misafirlerimizi akşam servisinde seçkin Asya lezzetlerinden oluşan bir menüyle, öğle yemeğinde ise akşam menüsünden tamamen bağımsız, modern Türk lokantası lezzetleriyle ağırlıyoruz” açıklamalarında bulunuyor. 

 

En sevilen lezzetler

Mitte’nin yeni sezon menüsünde ilk defa Hindistan yemekleri ve Çin mutfağının mantısı dim sum yer alıyor. Ayrıca liçi meyveli karides ve yulaflı ana yemek golden fried chicken misafirler tarafından çok beğeniliyor. Öte yandan kabak çiçeği tempura, somon tuna ve dana tatakiler ve suşilerden sakana roll ve tornado mekânda öne çıkan lezzetlerin başında geliyor. Başarılı yönetici iddialı oldukları lezzetlerden şöyle söz ediyor: “Yosun salata imzamızı hissettiren kategoride yer alıyor. Ana yemeklerden beef tobanyaki de en çok sevilen lezzetlerimizden. Tatlılardan ise buram buram egzotik Endonezya Bali kokan, Hindistan cevizi sütü, avokado sosu, kendi hazırladığımız tropikal meyveli dondurma ve sadece Endonezya’ya özgü ‘sagu’ ile sunduğumuz ‘mit love’ misafirlerimizin tüm programını Mitte’de yaptıracak kadar güçlü.”

 

“Sertifikalı tedarikçileri tercih ediyoruz”

Yusuf Çavdar 30 yılı aşkın turizm tecrübesini Circle Group ile taçlandırıyor. Circle Group ve Mitte’nin yönetici ortaklığını yürüten Çavdar, “Ürün tedarikinin bir yeme-içme işletmesinin en titizlikle hareket etmesi gereken noktası olduğunu vurgulayarak, “Et, balık ve tavuk ürünlerinde takip edilebilir sertifikalı tedarikçi; firma, restoran işletmeleri ve misafirler arasında bir güven bağı kurmak için en şeffaf alternatiftir. Bizim de her zaman tartışmasız tercihimiz bu yöndeki tedarikçiler oluyor” ifadelerine yer veriyor. 

 

Mitte gelecekte Londra ve Belgrad’da şubeler açmayı planlıyor. Türk gastronomisiyle ilgili olarak, “Kesinlikle çağ atladığımızı düşünüyorum” diyen Yusuf Çavdar, sözlerini şöyle noktalıyor: “Sunumlar daha da güzelleşti. Yenilikçi ve yeni şefler için açılmış olan okullardan mezun olan yetenekli gençler, gelenekselcilikten uzaklaşarak dünyada ki trendleri uygulama fırsatları yakalıyor. Birçok yeme - içme işletmecisinin dünya çapında edindiği başarılar da iyi ve doğru bir yolda olduğumuzu kanıtlıyor.”

 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.