Çekirdeğin özüne yapılan bir yolculuk
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 08.10.2018 09:36:33

Çekirdeğin özüne yapılan bir yolculuk

Coffee Roasting, yani kahve kavurma. Toplanan meyvenin yeşil çekirdeklerinden bu işlemdeki usul ve yöntemlere göre farklı tat ve aromalar elde ediliyor. Kavrulan çekirdeklerin karakteristik lezzeti bu işlem sonrası ortaya çıkıyor.

Hafif kavrulduğunda çekirdeğin geldiği bölge karakterinin yanı sıra, tahılımsı bir lezzet de elde edilirken, orta derecede daha yoğun aromalı ve dengeli, daha yoğun kavurmalarda ise gittikçe acımtrak ve isli bir lezzete erişiliyor. Mükemmel fincanı elde edebilmek için oldukça önemli olan kavurma işlemine yıllarını harcayarak profesyonel ‘Roaster’ olmuş 6 ismi sizler için sıraladık.

Paul Thornton – Thornton Coffee
Küresel kahve loncası olarak hizmet veren en büyük çaplı kuruluş olan Coffee Guild’in kurucu ortaklarından olan Paul Thornton, henüz lise öğrencisiyken yazı geçirmek için 1982 yılında bir kahvecide çalışmaya başlar ve bugün kahve sektöründe en tanınan isimlerden biri haline gelir. Ailesi ile birlikte Portland’da kurdukları Thornton Coffee şirketinde ‘Kahve Direktörü’ olarak çalışmaya devam eden Paul Thornton, yeşil çekirdek alımı ve işleyişinde de küresel çapta üne sahip bir fenomen olarak görülüyor. 35 yıllık kariyeri boyunca 30 farklı ülkeden ve 75 farklı bölgeden, dünyada bulunan bütün kahve çekirdekleri ile çalıştığını söyleyen Thornton, 2016 yılında Specialty Coffee Association of America tarafından verilen “Seçkin Katkı” ödülüne layık görüldü.Matthew Robley-Siemonsma – Prufrock Coffee
2004 yılında sanat bölümünden mezun olacağı son yılında, evde daha lezzetli filtre kahve yapabilmek için kendi kahvesini kavurmaya başlayan Matthew, roaster kariyerine de başlamış olur. 2015 yılından beri Prufrock Coffee Genel Müdürü olarak görev yapan Matthew, dünyanın her köşesinde kahve müsabakalarına katılıyor. Ayrıca Flying Lumberyard markası adı altında kendi tasarladığı kahve öğütme ekipmanlarını satışa sunan İngiliz roaster, kavurma, öğütme, baristalık ve kafe dizaynı dersleri vermek için dünyayı dolaşıyor. 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.