Anne eli değmiş lezzetlerin göçmen börekçisi
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 06.10.2018 10:05:30

Anne eli değmiş lezzetlerin göçmen börekçisi

Türkiye’nin zengin köken mozaiğini ürünlerinde bir araya getiren ve “aslen herkesin birer göçmen” olduğu fikrinden yola çıkan Göçmen Börekçisi, geleneksel yöntemlerle hazırlanan lezzetlerini, dokusuyla uyumlu onlarca mekânında müdavimlerine sunuyor.

Menüsünün ağırlıklı kısmını “anne eli değmiş” gibi lezzetli böreklere ayıran Göçmen Börekçisi, yurt içi ve yurt dışındaki mekânlarında konsepti ile tatlarını uyum içerisinde harmanlıyor. Ahşap aksamları, tuğlanın hakim olduğu dekoru, sıcak renkleri ile konuklarını tüm gün ağırlayan ve bir kahvaltı mekanı olmaktan öteye geçen Göçmen Börekçisi şubeleri, 45-90 metrekare arasında değişen iç mekan alanına sahip. “Sağlıklı ve benzersiz bir lezzete ulaşmak için öncelikle hijyen kurallarına eksiksiz uymak gerekir” felsefesi ile ürettiği anne eli lezzetiyle hazırlanan böreklerini kafe-restoran formatında sunan marka, hafif ve kaliteli malzemelerle üretilen tüm börek çeşitlerinin yüzde 100 doğal olması ve katkı maddesi içermemesi ile tanınıyor.

Her biri incelikle üretilen ıspanaklı, kıymalı, patatesli ve peynirli çeşitleriyle meşhur göçmen böreğinin yanı sıra küt böreği, kol böreği, gül böreği ve su böreği çeşitleriyle de her damak tadına hitap ediyor.

Göçmen böreği ya da ninelerimizin çarşafla beraber açmasından esinlenilen adıyla çarşaf böreği, katı yağ kullanılmadığı için de diğer böreklerden ayrılıyor. Mısırözü yağıyla yapılan Göçmen böreği hafifliği ve mideyi yakmamasıyla fark yaratıyor. İnceliğiyle bilinen baklava hamurundan dahi ince göçmen böreği hamuru oklava dahi değmeden, ev kadınlarının el açmasıyla üretiliyor. İçine çeşit olarak orta yağlı peynir, yüzde 100 dana eti kıyma ya da Afyon patatesi konuyor ve tepsilerde Göçmen Börekçisi müşterilerine sunuluyor.
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.