Gurme Hakan İme: "Kahveye dair bilinçli tüketici olabilmek çok önemli”
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 17.08.2018 10:12:36

Gurme Hakan İme: "Kahveye dair bilinçli tüketici olabilmek çok önemli”

Kahve kültürünün artmasıyla birlikte kahve eğitimlerine yönelik ihtiyaç da bir o kadar önem kazandı. Kahve severler artık kahveye tüketici olarak yaklaşmıyor aynı zamanda kahvenin hazırlanma ve sunum aşamasında da yer almak istiyor. Böylece kahve gurmeleri de bu sürecin profesyonelleri haline geliyor. Gurme Hakan İme’de bunlardan bir tanesi.

Kahveye olan düşkünlüğünün meraka dönüşmesiyle kahvecilik alanında kendini geliştiren kahve gurmesi Hakan İme, kahveye dair eğitimler almaya başlıyor ve üçüncü dalga kahveciliğin dünyada yarattığı etkiyi merak edip yurtdışından nitelikli kahveler getirmeye başlıyor.
 
En iyi kahvelerin yetiştiği ülkeler
Dünyada 72’nin üzerinde ülkede kahve yetişmekte olduğunu belirten Hakan İme, “Bu üretimin yüzde 90’ını ticari kahveler oluşturuyor. Benim bugüne kadar en çok beğendiğim kahveler Geisha varyetesi olan Panama kahveleri oldu. Ayrıca Etiyopya, Kenya, Kolombiya, El Salvador, Nikaragua, Honduras, Burundi, Rwanda ve Uganda gibi ülkelerde de çok güzel kahveler yetişiyor” diyor.
 
İme, 1683’te Türklerin Viyana kuşatması kırıldığında Avusturya’da kahve içiminin büyük artış gösterdiğini ve Avrupalıların Osmanlı’nın kahvesine el koyduğunu ifade ediyor: “Kahvenin keşfine dair pek çok rivayet var. Bunların dünya genelinde en çok kabul edileni ise 6. yüzyıl Etiyopya’da Kaldi isimli bir çobanın keçilerini otlatırken şans eseri kahve meyvelerini keşfetmesi ile ilgili olanı diyebilirim. Ancak bunun haricinde benim en çok dikkatimi çeken kaynak ise Hititler döneminden kalma kabartma bir yazının üstünde kahve şeklindeki simgelerin kullanılmış olmasıdır.”

 
“Bir kahvenin en belirgin ayırt edici özelliği acı olmamasıdır”
Hakan İme iyi bir kahvenin en belirgin ayırt edici özelliğiyle ilgili olarak içerisinde zerre kadar da olsa acılık bulunmaması gerektiğini ifade ederek, “Kahve gerçekte içinde barındırdığı şekerden dolayı az da  olsa tatlıdır. Kahvenin kalitesi, işleme metodu ve kavurma öncesi ayıklanması ve kavurma işleminin doğru bir şekilde yapıldıktan sonra yine kusurlu olabilecek parçaların elenmesi gerekir. Üçüncü dalga kahve akımı ile birlikte karşılaştığımız nitelikli kahveler için pek çok kişi bu kahveleri ekşi olarak nitelendirmektedir. Aslında burada ekşi gibi algıladığımız şey kahvenin asiditesidir. Asidite insanı rahatsız etmeyecek şekilde olmalıdır” diyor.
 
“Kahve cinsine, yetiştiği yere bağlı olarak kavrulur”
Kahvede kavurma işleminin doğru yapılması halinde kahvenin içinde bulunan karakteristik özelliklerinin ortaya çıktığını belirten İme, “Kahve; içerisinde su, karbonhidratlar, yağlar, asitler, proteinler, alkaloitler, trigonelin, mineraller ve aroma maddeleri bulunduran çok özel bir üründür. Kahve cinsine, yetiştiği yere, yetişme yüksekliği kadar yağış aldığı ve nasıl işlendiği gibi unsurlara bağlı olarak kavrulur” bilgisini paylaşıyor.
 
Bilinçli kahve tüketimine de değinen Hakan İme, günümüzde bireysel bir kahve tüketicisinin çok da iyi olmayan bir kahve için ödediği paranın iyi kalitede ve doğru kavrulmuş bir kahve ile hemen hemen aynı seviyede olduğunu söylüyor: “Kahveye dair bilinçli tüketici olabilmek çok önemli. Yıllardır severek içtiğiniz kahveler gerçekte iyi kalitede bir kahveden mi yapılıyor yoksa kötü kalitede ki bir kahveden mi? Bunu sorgulamak lazım.”
 
 
Hakan İme eğitim ve bilgi eksikliği sorunlarını aşabilmek için iki yıldır pek çok kafeye eğitimler ve kurumsal-bireysel gruplara kahveye giriş eğitimlerini kapsayan kahve demleme workshop’ları da veriyor.

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.