Dem’in tatlı heyecanı: Cheesecake
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 17.08.2018 10:00:01

Dem’in tatlı heyecanı: Cheesecake

“Şehrin çay evi” mottosuyla İstanbullu çay tutkunlarını dünya çaylarıyla buluşturan Dem, şimdilerde tatlı bir heyecan içerisinde. Dem, Moda şubesinde bir ilke imza atarak, çaydan ilhamla Türkiye’nin ilk “cheesecake menüsü”nü misafirlere sunuluyor. Biz de Dem’in tatlı hikayesini konuşmak üzere kurucu ortakları Eylül Görmüş ve Ömer Çağatay ile buluştuk.

Çay tutkunu kuzenler Eylül Görmüş ve Ömer Çağatay’ın bu tutkusundan doğan Dem, 2013 yılından bu yana çay tutkunlarını dünya çaylarıyla buluşturuyor. İlk olarak Karaköy’de kapılarını açan Dem, kısa sürede müdavimlerini Moda’da ağırlamaya başlıyor. Şimdilerde ise çaydan aldıkları ilhamla tatlı bir telaş içerisindeler. Nedir bu telaş derseniz; tam 35 çeşitten oluşan cheesecake menüsü... Bu sürecin nasıl geliştiğini Ömer Çağatay, şu sözlerle anlatıyor: “Bir gün satış rakamlarımızı incelerken, senelerdir açık ara en sevilen yiyeceğimizin cheesecake olduğunu fark ettik. Bu konsepti hayata geçirirken de çaydan kopmadık, tüm cheesecakeler bir çaydan ilhamla hazırlandı, kimindeyse çayların bizzat kendilerini kullanıyoruz. Moda şubemizde 35, Karaköy’de 7 çeşit cheesecake var. Yaz döneminin ardından konsepti Karaköy’e de taşımayı düşünüyoruz.”
 

“Tuzlu cheesecake çeşitleri de hazırladık”
Eylül Görmüş ise özel reçetelerle yarattıkları cheesecake çeşitlerini şöyle özetliyor: “Ronnefeldt’in nefis Jasmine Pearls çayıyla eşleşen yaseminli cheesecake ve çarkıfelekli beyaz çay Chinese Spring’le eşleşen yine çarkıfelekli meyveli ve çiçekli cheesecake çok seviliyor. Çikolatalılardan Irish Malt ile karpuzlu Diyarbakır Cheesecake yine çok tutuldu. Ayrıca bütün bu hikâyeyi başlatan süt reçelli orijinal cheesecake’imiz ‘Milky Oolong Cheesecake’ hala en sevilenlerden. İngiliz kahvaltısının cheesecake’e dönüşmüş hali olan fasulye püreli, jambonlu, domatesli English Breakfast Cheesecake hem yaratıcılığı hem de lezzetiyle dikkat çekti. Vegan & raw & glutensiz cheesecakeimiz ‘Coconuts’ da sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin favorisi olmuş durumda.”
 
“Misafirler ‘uzman mekânlar’ istiyor”
Her şeyi yapan ama ortalama yapan yerler yerine bir şeyi çok iyi yapan, iddialı ve cesur mekânların dikkat çektiğine değinen Görmüş, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bizim cheesecakelerimizi farklı kılan temel unsur, bu işe odaklanmış biçimde en iyi reçeteleri sunma iddiamız. Ayrıca kavunlu, karpuzlu, siyah pirinç sütlaçlı, füme somonlu gibi hiçbir yerde karşınıza çıkamayacak aykırı ama çok lezzetli ürünlerimiz de mevcut.” Şef Merve Gül Şenol Özen’in son derece titiz çalıştığına değinen Görmüş, “Pek çok farklı peynir türünü denedikten sonra mevcut tarife ulaştık. Hem labneyi hem de tuzlularda kullandığımız keçi peynirini özenle seçiyoruz. Bazı ürünleri sadece mevsiminde sunuyoruz, malzemenin doğasına saygılı davranıyoruz” diyor.
 
“İşimizi bu özenle yapmayı sürdürmek öncelikle hedefimiz”
Çağatay ise gelecek planlarını şu cümlelerle açıklıyor: “Cheesecake menüsüyle mevcut birikimimiz üzerine yeni bir uzmanlık katmanı koyabildiğimizi düşünüyoruz. Ayrıca Anadolu’da başka illerden de çok fazla talep geliyor, İstanbul dışında başka illere açılmayı da düşünüyoruz, bu bağlamda franchise taleplerini değerlendirerek Dem’i büyütmek konusunda da adımlar atmayı arzu ediyoruz.”
 

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.