Cunda’nın 40 yıllık değişmeyen lezzet durağı Bay Nihat
foodinlife.com.tr - haber / Eklenme Tarihi: 07.08.2018 10:32:58

Cunda’nın 40 yıllık değişmeyen lezzet durağı Bay Nihat

Tam tamına 40 yıl önce misafirlerini ağırlamaya başlayan Bay Nihat, ilk günden bu yana Cunda’nın en özel restoranları arasında gösteriliyor. Hatırı sayılır bir müdavim kitlesine sahip olan Bay Nihat, misafirlerine nostaljik bir atmosferde dünya ve Türk mutfağından enfes tatlar sunuyor.

Bay Nihat’ın tarihi 150 yıl öncesine dayanıyor. Bay Nihat’ı ve lezzetlerini konuşmak üzere bir araya geldiğimiz restoran sahibi Volkan Bekit, mekânın geçmişini şöyle anlatıyor:Restoranımızın yer aldığı binanın tarihi 150 yıl öncesine uzanıyor. Restoranımız ise 40 yıllık bir tarihe sahip.  Cunda Adası’nın Gümrük Binası olarak uzun yıllar hizmet veren, Rum mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tarihi binamızı, o yıllarda Almanya’dan Türkiye’ye kesin dönüş yapan babam görüp beğeniyor ve 1978 yılının Mayıs ayında, uzun süren restorasyon çalışmalarının ardından kapılarımızı ilk misafirlerimize açıyoruz. O gün bugündür, Ayvalık Cunda Adası’nda lezzet severlere birbirinden değişik tatlar sunarak, hayatlarına lezzet katmaya çalışıyoruz.” Bekit, son 20 yıldır Bay Nihat’a ismini veren babası Nihat Bey’in önderliğinde ağabeyi Hakan Bey ile birlikte misafirlerini ağırlıyor.


 
“Zengin bir meze çeşitliliğine sahibiz”
Lezzetine doyum olmayan, üstüne üstlük bir de ömür uzatmasıyla, benzersizliği daha da pekişen Midilli ve Girit mutfağının seçkin lezzetleri Bay Nihat’ta bir araya geliyor. Soğuk meze dolaplarının Türkiye’nin ve hatta dünyanın en zengin meze dolaplarından biri olduğuna dikkat çeken Bekit, menü hakkında ise şu bilgileri paylaşıyor: “Her yıl yeni lezzetleri sadece menümüze değil, Türk mutfağına da dahil ediyoruz. Bay Nihat mutfağında ilk kez ortaya çıkan lezzetler, tüm Türkiye’de sofraları zenginleştiriyor. Damla sakızlı ahtapot, balık pastırması, safran soslu subye paça, içli balık köfte ve viski soslu aquades gibi spesiyalleri Türk gurmeler ilk kez Bay Nihat’ta tattı. Mevsimin de menümüz üzerinde etkisi büyük. Ürünlerimizi tedarik ederken yerel satıcıları tercih ediyor, çalıştığımız tedarikçilerle uzun süredir çalışıyoruz. Zeytinyağı ise mutfağımızın olmazsa olmazı.”


 
“Geçen 40 yılda, dünyanın dört bir yanından gelen misafirlerimizi ağırladık”
Bay Nihat, bu yıl 40. yılını kutluyor. “Lezzet ekibimiz diye adlandırdığımız personelimizin kimisi kuruluşumuzdan bu yana bizimle birlikte çalışıyor” diyen Bekit, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Genç arkadaşlarımızı da ekibimize sık sık dahil ediyoruz. Bu haliyle Bay Nihat bölge için bir okul. Restoranımızda yetişen şeflerimiz, servis yapan garsonlarımız bugün Türkiye’nin dört bir yanında kendi mekânlarına sahip oldular. Bu bizler için bir gurur kaynağı. Cunda Adası ile bütünleşen, misafirlerini ev sahibi olarak ağırlamaya özen gösteren, geniş bir aileyiz. Bu ailenin bir parçası olmaktan gurur duyan dostlarımız, bizim en büyük farklılığımız. “
 
“Kısa zamanda dünyanın farklı yerlerinde Bay Nihat şubeleri ile karşılaşabilirsiniz”
Bekit, geleceğe yönelik planlarını ise şöyle açıklıyor: “Yıl boyu farklı yerlere hatta ülkelere şubeler açmamız için talepler alıyoruz. Bugüne kadar bu konuda biraz temkinli davrandık, ancak gün itibarıyla elde ettiğimiz tecrübe ve misafirlerimizin damaklarında bıraktığımız lezzetin bize verdiği güçle yeni şubeler açma planlarımız bulunuyor.”

Yorum Ekleyin :

İçeriklere yorum ekleyebilmek için lütfen kullanıcı girişi yapın.